Bu İçeriği Paylaş
9 Mayıs 2017 Salı

SİYASET RANT DEĞİL, HİZMETE DÖNÜŞSÜN!

Yazar: 
Emrullah ÖZBEY 

Yazar Hakkında: 
GÖRÜŞ


 
Bizim gündemimiz, yerel bir gazete olarak Muş’un sorunlarını dile getirmek. Muş’un Gündeminde ise siyaset ve siyasetçiler.
 
Biz her dönem meclise milletvekili gönderirken, kente hizmet edecekleri umudunu taşıyoruz. Ama ne yazık ki, şimdiye kadar bu ilin kalkınması ve gelişmişlik sıralamasında alt seviyelerden kurtulması için hiçbir vekilin içtenlikle çalıştığını göremedik.
 
Meclise gönderdiğimiz milletvekilleri, milletin vekili olduklarını unutarak millete hizmet etmek yerine onları aşağılamayı ve haklarını gasp etmeyi daha çok seviyorlar. Aslında suç milletvekillerinde de değil. Biz halk olarak hakkımızı istemezsek, kendimizi savunmazsak, her şeyi alkışlarsak, bu çileyi hep yaşamaya devam edeceğiz. İlimizde birçok sivil toplum kuruluşu var. Şimdiye kadar ilde yapılan haksızlıklara karşı çıkan olmadı. Durum böyle olunca da ister istemez milletvekilleri ve yakınları da istedikleri gibi davranıyorlar.
 
Ben onun kardeşiyim, O benim kardeşim mantığı ile yıllardır bu memleket hep sahipsiz kaldı ve bu gidişle de kalmaya devam edecek. Biz millet olarak kendimize vekil seçiyoruz. Bizim vekillerimiz de kendilerine vekil tayin ediyorlar.
 
Bizim Vekillerimiz memlekete hizmet yapma yerine kendi yakın akrabaları ile çıkar menfaat peşinde koşanlara hizmet etmeyi daha çok seviyorlar.
 
Türkiye’de bütün hükümetlerin işinin bir parçasının da rant dağıtmak olduğunu biliyoruz ve tüm toplum ruhumuzun derinliklerine kadar inanıyoruz. Bundan hiçbir hükümet kaçamaz ve kaçmamıştır.
Bu nedenle bütün siyasi iktidarların etrafında, o iktidara yakın durmaya çalışan bir iş adamı grubu da öbeklenir. Bu tüm ülkenin geçmişten geleceğe uzanan siyasi bir panoramasıdır.
 
Şimdi ülkeyi bırakıp bize gelirsek, pek de uzak olmayan bir geçmişte, değil kırımsız ihale almak, ihalesiz iş götürmek gibi durumlar dahi bilgi dâhilindedir. Bu anlamda şu parti döneminde olmamıştır, bu parti dönemin de olmuştur demekte mümkün değil. Yani şimdi olmuştur, geçmişte de olmuştur, gelecekte de olacaktır.
 
Biz Muşlular olarak da her dönemde her dönemde seçtiğimiz milletvekillerinden oldukça umutlanıyoruz. Fakat ne hikmetse gelen gideni hep aratmıştır. İlimizde hiçbir zaman yolsuzluklarla mücadele edilmemiştir. Benim senin adamın mantığıyla her zaman yolsuzlukların üzeri örtülmüştür ve örtülmeye de devam edilmektedir. Bir ilde yolsuzlukla mücadele edilmiyorsa eğer o ildeki siyasetçilerde mutlaka bir sorun vardır.
 
Bugüne kadar bu şekilde işleyen Muş siyaseti bundan sonra bu sorunları istemiyor. 2 yıldır İktidar partisinde Muş Milletvekilliği yapan M. Emin Şimşek’in bu sorunlardan uzak memleket için çalışması bekleniliyor. İki yıllık süre zarfında ülke gündeminin çok yoğun olduğunu ve ülkemizin 15 Temmuz gibi olağanüstü badireler atlattığını biliyor ve bu zaman içerisinde Milletvekili Mehmet Emin Şimşek’in de memleketin sorunlarını yukarıda masaya yatırmak için tam manasıyla fırsat bulamadığını kabul ediyoruz. Bundan sonra ki süreçte Sayın Cumhurbaşkanının ve Başbakanın da söylemlerinden anlaşılacağı üzere 2019 yılına kadar ülkemizde herhangi bir seçimin olmayacağı anlaşılıyor. Siyaset artık daha durağan bir hal alacak ve Milletvekillerine de memleketlerinin sorunlarını masaya yatırma fırsatı doğacaktır. Bizlerde milletvekilimizin bu süre zarfında bunları yapacağına inanmak istiyoruz. Muş umudunu halen kaybetmemiştir. Bu güne kadar ülkede yaşanan olumsuzluklar sebebiyle belki istenilen noktaya gelinmemiştir fakat bu saatten sonra bu memleket için çalışmalar yapılmalıdır.
 
Kurumlara alınan hizmet elemanları, (temizlik, güvelik vb.) kurayla belirlerseniz adam kayırmacılığı yapmazsanız hem sizler hem de vatandaşlar vicdanen rahatlar.
Kurumlara atadığınız amirler işin ehli ve liyakat sahibi olursa sizlere projeler sunarsa sizlerde Ankara da bunları takip edecek olursanız zaten en güzel hizmetleri getirmiş olursunuz. Yok, eğer vekillik süresi boyunca sadece kendi adamlarınızı kurumların başına getirmekle uğraşırsanız vekillik döneminiz de böyle geçer, Muş ilinde bir inandırıcılığınız kalmaz.
 
Yani biz Muşlular Allah’ın siz seçilmiş kullarına karşı günah işliyorsak, bağışlayın bizleri. Suçluda biziz, günahlıda…
 
 
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018