Bu İçeriği Paylaş
3 Ağustos 2016 Çarşamba

’’Sadece bir sezonluk formamız var!’’

Yazar: 
Fırat DEMİR 

Yazar Hakkında: 


Okay Karacan`nın Muş Spor Anısı..
Herkes kendi ekonomik gücü elverdiğince sempatizanı olduğu takıma maddi-manevi destekte bulunmaya gayret eder. En basitinden lisanslı bir bere, bir kaşkol alarak, takımının ortaya koyduğu hedeflere ulaşmasında tabiri caizse “karınca kararınca” destek olurlar.
Bizde bu olmasa da, Her sene yeni kreasyonlar piyasaya sürülür, yeni lisanslı ürünler taraftarları bekler. Bunların hepsi günümüzde futbol kulüplerinin ayakta kalması için elzem olan maddi kaynak oluşturulmasına yardımcı olur. Kimileri bu durumu kabullenmek istemese de, endüstriyelleşen futbol hem taraftarların hem de kulüplerin bu oyuna olan ilgisini arttırıcı etken.
 
Bir çoğunuz üç büyükler diye tabir edilen İstanbul kulüplerini destekliyorsunuz, İstanbullu olmasanız bile. Oysa ki, Avrupa’da her şehir kendi şehrinin takımının taraftarı. Öyle facebookta tuttuğunuz takımlar kısmına yazılacak cinsten bir taraftarlık da değil. Belki de bu Avrupa futbolunun dünyanın en çok takip edilen ve en başarılı futbol arenası olmasında önemli bir etken. Konumuza dönecek olursak, birçoğumuz mali ve sportif açıdan rahat olan takımları, kendi şehrimizin takımlarına tercih ederek işin kolayına kaçıyoruz. Endüstriyelleşmiş futbola karşı aldığımız ağır ve düşündürücü bir yenilgi. Okay Karacan’ın yaklaşık iki yıl önce yayınlanmış bir yazısı vardı, araştırdım ve buldum. Konunu özünü etkileyici bir şekilde anlatmış. Sözü üstada bırakalım:
 
”20 yıl öncesiydi, neredeyse bugünler hatta. Adana sıcağında Türkiye Kupası kademe maçlarından birisi oynanacaktı. Adana Demirspor uzun yıllar birinci lig mücadelesi verdikten sonra ikinci lige düşmüş, kadrosunda önemli revizyon yaşanmıştı. Ekibin tek yıldız ismi bir dönem Fenerbahçe’de oynayan Büyük Şenol ve Küçük Şenol’un varlığında Şenol 3 olarak bilinen forvetti. Takım 5 Ocak Stadı’na gelmiş, soyunma odasında maç
hazırlığı yapmaktaydı. İçeri TRT kamerası girdi, hocadan ilk onbir alındı. Şenol 3 konuşturuldu mikrofona… Ne de
olsa Şenol 3’tü…
 
Aynı dakikalarda kırık dökük bir otobüs stada yanaşmış, Muşspor takımı oyuncuları artık eskilikten rengi atmış eşofmanlarıyla soyunma odalarına girmişlerdi. Adana Demirspor tarafındaki odaya hakim olan bengay kokusu yerini küf kokusuna bırakmıştı beri tarafta…
 
Spiker kadroyu alma derdindeydi. İnanamıyorlardı maçlarının radyodan yayınlanacağına, telaşla kadroyu vermeye çalıştılar. Bir türlü numaralı 11 çıkmıyordu. Bir süre beklenildi. Sarı-beyaz formalar çıkarıldı kocaman bir çuvaldan, özenle dağıtıldı. Nihayet teknik direktör geldi ve sırasıyla verdi onbiri. Bir taraftan da spikerin çantasındaki renkli kalemlere bakıyordu göz ucuyla. Teşekkür edip ayrılırken spiker,
 
_’’Keçeli kaleminiz var mı?’’ diye sordu teknik adam…
 
Spiker, takımları defterine renklerine göre işlediği için mavi ve siyahı ayırıp, kırmızıyı uzattı.
 
Karşılıklı teşekkür edip ayrıldılar. İşte iki takım sahadaydı. Seremoni yapılıp, oyuncular sahaya dizildiğinde gözlerine inanamadı spiker. Evet tam oradaydı. Sekiz (8) numara kırmızı keçeli kalemle yazılmıştı oyuncunun arkasına, spikerin verdiği keçeli kalemle.
 
Muşspor 8 numaralı oyuncunun attığı golle 1-0 öne geçip, 8-1 kaybetti maçı.
 
Külüstüre yakın otobüsün önünde bekliyordu spiker maç bittiğinde. Oyuncular moralsiz birer birer girerken içeri, teknik adam keçeli kalemi iade etmeye kalkıştı. ‘’Hayır’’ dedi spiker, 8 numaralı formayı hediye eder misiniz?
 
Teknik adam baktı ve iç geçirdi.
 
’’Sadece bir sezonluk formamız var!’’.
 
 
 
Spiker asla unutmadı o günü. 

İnternete girip Muşspor’un internet sitesini bulmaya çalıştı. O maçın isimlerini bulabilirim umuduyla dolaştı internet üzerinde… Siteleri yoktu, TFF(Türkiye Futbol Federasyonu) sayfasında numarayı bulup telefon etti kulübe, kimse açmadı.

 
Tek ulaştığı bilgi yıl başında üçüncü lige terfi maçları için 200 bin türk lirasına ihtiyaç duydukları; ama bunun 125 binini güçlükle, o da esnaftan taahhüt olarak temin ettikleriydi.
 
Fazla kurcalamadı, çıktı net sayfalarından.
 
Endüstriyel futbolun kapsama alanı dışındaydı Muşspor forması.. alıntı..
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018