Bu İçeriği Paylaş
14 Temmuz 2017 Cuma

YATIRIMLARI DESTEKLEYELİM…

Yazar: 
Emrullah ÖZBEY 

Yazar Hakkında: 
GÖRÜŞ


Yaklaşık olarak bir yıldır ilimizde çalışmaları sürdürülen biyoetanol tesisi halen belirsizliğini koruyor. İlimiz açısından çok önemli olan bu projenin biran önce hayata geçmesini umut ediyorum. Tesis yetkilileri ile yaptığım telefon görüşmesinde, projenin bürokratik engellere takıldığını ve halen beklendiği duyumunu aldım.
Geçtiğimiz aylarda ‘Biyoetanol Tesisi İle Muş Ovası Canlanacak’ başlığıyla yazdığım yazıdan sonra ilimizde kurulması planlanan tesis ile ilgili bir gelişme olup olmadığını tesisi kurmaya çalışan yetkililerden bilgi edinmeye çalıştım. Telefon görüşmesinden bilgi edindiğim kadarıyla bu önemli projenin siyasetçilerin engeline takılıyor.
Muş Ovası ülkemizin en büyük ovalarından bir tanesidir. Ovamız tarıma elverişlidir. Fakat ovamız tarım alanında istenilen noktada değildir. Ovamızda yetişen ürünlerin pazar sorunu ve ovanın hangi ürüne elverişli olduğu ilimizde bir ziraat fakültesinin kurulmasıyla daha çok verimli bir hal alacaktır.
İlimizde kurulması planlanan Biyoetanol tesisi projesi ile ovamız çok değer kazanacak ve çiftçilerimizin buğday pazarı olacak.
Gelişmiş toplumların, ekonomik anlamda büyümesinin en büyük faktörü; üretim alanlarının doğru yerlerde İnşa edilerek istihdamın, sanayi ile entegrasyonunun sağlanması ile oluşmaktadır.
Bu anlamda kentimizin tarıma elverişli arazilerinin değerlendirilmesi, çiftçinin "ekim-verim" anlamında bilinçlendirilmesi, gerekli altyapı ile desteklenmesi gerekmektedir.
Telefon ile görüştüğümüz tesis yetkilileri çalışmalarını şu şekilde dile getirdi: “Yaklaşık olarak 11 ay önce doğduğumuz topraklara ahde vefa duygusuyla yola çıktığımız ve Muş ilinde şirketleştiğimiz biyoetanol projemiz ile ilgili bütün etüt ve yatırım çalışmalarımızı tamamlayıp cazibe merkezleri kapsamında başvurumuzu yaptık.
Bu süreçte gerek projemiz gerekse de bölgedeki tarım arazilerinin değerlendirilmesi katma değer faydası ve bilanço anlamında çiftçiye değer katması ile ilgili birçok toplantı seminer tarzı bilgilendirme çalışması da yaptık.
Fakat bu projenin ilgi ve destek anlamında bizlere referans olacak siyasiler ve bürokratların çokta ilgisini çekmediğini görmek biraz üzücü bir durum ortaya çıkardı. Bu projenin hayata geçmesi öncelikle ilimiz siyasilerinin bir başarısı gibi görünecektir. İlimiz dışında, gerek başkent siyaseti ve bürokrasisi, gerekse ticaretin merkezi kabul edilen İstanbul Sanayi ve Ticaret odalarının, başkanlık düzeyinde ilgileri ve konu hakkında detaylı araştırmalar yapmaları bizi fazlasıyla mutlu etmiştir. Aynı ilgi ve alakayı ne yazık ki ilimizde göremiyorum. Bu proje tasarım kökenli sanayi olması sebebiyle, ilimize çarpan etkisi yüksek katkılar sağlayacaktır. Bunu göz ardı etmek memleket siyasetçilerinin altından kalkmayacağı sonuçları doğurabilir.” diyerek sorunlarını dile getirdi.
Yaklaşık olarak 15 bin kişiyi direkt ilgilendiren ve mali anlamda getirisi sürekli ve yüksek olan bu tür projelerin desteklenmesi önemsenmesi ve takip edilmesi ilimiz siyasetçilerin en önemli görevlerinden biridir.
Bu proje ile ilimiz tarımsal anlamda değer kazanacak ve ovamız çok daha verimli bir hale gelecek inancındayım. Bu proje ile işsizlik asgariye düşecek, Türkiye’nin en büyük ovalarında bir tanesi değer kazanacak. Bu projenin başka illere kaymaması için hem siyasetçilerin hem de bürokratların gerekli desteği sağlanması lazım.
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018