Bu İçeriği Paylaş
19 Nisan 2018 Perşembe

Trafik İstanbul’u Aratmıyor!

Yazar: 
Şamil Kök 

Yazar Hakkında: 


İlimizde son yıllarda azalan nüfusa rağmen araç yoğunluğunun bir hayli arttığı görülüyor. Özellikle Atatürk Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi üzerinde bu yoğunluk büyük oranda kendini hissettiriyor. Muş’un iki ana bulvar üzerinde kurulması, kamu kurumlarının, önemli iş yerlerinin ve bankaların bu bulvarlar üzerinde bulunması trafiği de bu bölge üzerinde yoğunlaştırıyor. Atatürk Bulvarı üzerine hükümet konağı, bankalar ve duvarbaşı mevkiinde; Cumhuriyet Caddesi üzerinde ise otogar kavşağı, İmam-Hatip Lisesi, PTT ve hal mevkiinde özellikle yoğun bir araç trafiği yaşanıyor. Mesai bitiş saatinde bu yoğunluk daha fazla bir şekilde başgösteriyor. Özellikle bu mevkiler başta olmak üzere Muş’ta son zamanlarda ciddi bir şekilde park sorunu da yaşanmaya başladı. Hem araç sayısının fazla olması hem de ilimizin dar bir alan üzerinde kurulması bu yoğunlun artmasına neden oluyor.
Maalesef bu yoğunluk yaşanırken ilimizin şoförlerinin dikkatsizliği ve kurallara özen göstermemesi de bu trafik sorununu adeta çileye dönüştürüyor. Özellikle belirttiğim mevkiler başta olmak üzere trafik lambaları bulunan kavşaklarda da yanlış park etme, sinyal vermeden şerit değiştirme ve dönüş yapan sürücüler yüzünden trafik büyük bir problem olma yolunda ilerliyor. Sürücülerimizin de trafik kurallarına yeterince uymaması Muş gibi küçük bir ilde İstanbul trafiğini aratmaz hale getirdi. Sürücülerimizin dönüşlerde sinyal verme alışkanlığının bulunmaması, tek şeritli yollara ters şeritten girme, yanlış park, hatalı şerit ihlalleri Muş’ta bir hayli artmaya başladı. Sürücü kurslarımızın özellikle yeni ehliyet alacak sürücü adaylarına bu konularda iyi eğitim vermesinin yanında ehliyet uygulama sınavında da daha dikkatli bir uygulama yapılması gerekiyor.
Geçen yıl başlayan bu yıl da devam eden altyapı çalışmaları nedeniyle mahalle aralarında ki yollar yenilenmediği için araçlar bir hayli yıpranıyor. Bu çalışmaların da bir an önce tamamlanarak şehrimizin rahat bir nefes almasını temenni ediyorum.
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018