Bu İçeriği Paylaş
25 Mayıs 2017 Perşembe

BİYOETANOL TESİSİ İLE MUŞ OVASI CANLANACAK!

Yazar: 
Emrullah ÖZBEY 

Yazar Hakkında: 
GÖRÜŞ


Muş Ovası ülkemizin en büyük ovalarından bir tanesidir. Ovamız tarıma elverişlidir. Fakat ovamız tarım alanında istenilen noktada değildir. Ovamızda yetişen ürünlerin pazar sorunu ve ovanın hangi ürüne elverişli olduğu ilimizde bir ziraat fakültesinin kurulmasıyla daha çok verimli bir hal alacaktır.
Şu günlerde ilimizde kurulması planlanan Biyoetanol tesisi projesi ile ovamız çok değer kazanacak ve çiftçilerimizin buğday pazarı olacak.
Gelişmiş toplumların, ekonomik anlamda büyümesinin en büyük faktörü; üretim alanlarının doğru yerlerde İnşa edilerek istihdamın, sanayi ile entegrasyonunun sağlanması ile oluşmaktadır.
Bu anlamda kentimizin tarıma elverişli arazilerinin değerlendirilmesi, çiftçinin "ekim-verim" anlamında bilinçlendirilmesi, gerekli altyapı ile desteklenmesi gerekmektedir.
Projesi tamamlanan ve etüt çalışmaları, tarım il müdürlüğü ve ilgili meslek odaları ile beraber yürütülen biyoetanol tesisinde, hammadde kaynağının ilimiz tarım arazileri olduğunu göz önüne alırsak, tesiste çalışacak sabit personel dışında, ekim ve hasat döneminde çalışacak çiftçinin de sahada istihdamı arttıracağı kesindir.
Biyoetanol tesisinde, üretimi hedeflenen 35 milyon litre/ yıl biyoetanol için; 100 bin ton buğday alımı yapılacak. Bu hammadde için yaklaşık 410 bin dekar tarım arazisine ihtiyaç var. Bu da ilimizdeki tarım arazilerinin 1/3 ü kadardır. Bu alamda 100 ile 300 dekar arazisi olan 3000 çiftçiye tekabül eder.
Üretim ve ekonomik anlamda çarpan etkisinin yüksek olacağını düşünülen bu projenin, yerelde ilimize genelde ülke ekonomisine katkı sağlayacağı, katma değer oluşturacağı kesindir.
Çiftçi ve kent insanı açısından, sanayileşmenin bir adımı olan tarımsal kökenli sanayinin sürekliliği; tarım arazilerinin gerekli altyapı desteği ile daha verimli ve etkin kullanımı ile sağlanmış olacaktır. Genç nüfusun yoğun olduğu kentimizde, sanayileşmenin olmazsa olmazlarından olan, yetişmiş ve yetiştirilmiş eleman eksiğini de, meslek liseleri ve üniversitelerin ilgili bölümleriyle İşbirliği içinde çözebileceğimizi düşünüyorum.
Burada asıl konu; hammaddenin temini konusunda atılacak adımların, hem ilimize hemde ülkemize sağlayacağı katma değeri arttıracak adımları belirleyerek, ortak bir çalışma alanı oluşturabilmektir.
Biyoetanol üretimi, ülkemizde üretim prosesi çok bilinen bir konu değil. Ürün olarak birçok sektörde kullanılan etanol, kozmetikten boya sanayiine, yakıt katkı maddesinden sağlık sektörüne kadar geniş bir yelpazeyi içeriyor. Ülke ihtiyacının %65 i kısmı ithal edildiğini EPDK verilerinden de takip etmekteyiz.
Bu yüzden ilimizde kurulması planlanan bu tesisin desteklenmesi gerekmektedir. Biyoetanol tesisi ile ovamızda yıllardır ekin almayan tarlalarımız ekilir ve çiftçilerimiz kazanır. Aynı zaman da istihdam oluşturan bu tesisin kurulması için Milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye başkanımız ve ilgili tüm kişilerin beraber ortak hareketiyle ilimizdeki yatırımlara destek olmasını ilimizin gelişmesi ve sanayileşmesinin önünü açmaktadır.
Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat’ın Ziraat ve Veterinerlik Fakültesi kuruması için yaptığı girişimler ve ilimizde kurulması planlanan Biyoetanol tesisinin desteklenmesini umut ediyoruz.
 
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018