Bu İçeriği Paylaş
14 Temmuz 2017 Cuma

NE OLACAKSIN?

Yazar: 
Nuray Özdemir 

Yazar Hakkında: 


-Okulu bitirince ne olacaksın?
+Allah bilir…
Annem ne çok kızar bu cevabıma. Üç yaşındaki çocuk bile ne olacağını kararlaştırmış sen bu yaşa geldin hâlâ ne olacağını bilmiyorsun, diye diye bana uygun bir cevap ararlar ailece. Birkaç saniye sonrasından bîhaber olan ben yıllar sonra ne olacağımı nasıl söyleyebilirim. Kendimi bildim bileli bu soru en çok sorulanlar rafında değerini koruyor.
Büyüyünce ne olacaksın?
Okulu bitirince ne olacaksın?
Küçükken “öğretmen” diye cevap verirdim. Lisede kafam iyice karıştı. Okul tarihinde tek hanım okul başkanı olmaya namzet ben, koca koca abilerin karşısına rakip diye çıktım. Güldüler, öyle böyle değil, yüzüme yüzüme güldüler. 15’inde, kara kuru bir kız çocuğu… Abdulkadir Hocam, “umut fakirin ekmeği sen de ye Nurayım” derdi. O günden beri doymadım o ekmeğe. Bir haftalık propaganda sürecinin sonunda okul duvarlarını süsleyen dövizler, sloganlar, pankartlar. Ama Nuray’da çıt yok. Etrafımda, “kendini rezil edeceksin, vazgeç, herkesi kendine güldürüyorsun, boyundan büyük işlere kalkışma” cümleleri vızıldayıp duruyordu.
Son gün…
Okuldaki görevliler, yırtılıp çizilen pankartları toplamış, bütün okul temizlenmiş, yarınki seçim heyecanla bekleniyor. İlk günlerde propaganda yapanlar, vaatler sunanlar unutulmuş, benim aday olduğum bile silinmiş hafızalardan.
Ya Allah Bismillah deyip heyecanımı yenmek için birinci sınıflardan başladım derdimi anlatmaya. Elimde bir metin yoktu, şunu yapacağım bunu yapacağım da demedim, sadece sınıftan çıkarken herkesin ayakta uzun uzun tezahüratlarla alkışladığını hatırlıyorum. Ve… Beni hayranlıkla seyreden hocalarımdan birinin ardımdan seslenişi kulağımda; “muhteşem bir konuşmaydı, avukatlık falan düşünüyor musun, NE OLACAKSIN?”
Evet, seçimin ardından Nuray Başkan diye küçücük bir kız geziniyordu okulun içinde. Ama o günden sonra kafam karıştı. Sana verilenin hakkını ver, derdi bir hocam. İçimden gelenleri söylediğimde kopan bunca alkış tufanının bir anlamı olmalıydı. Sadece dert sahibi olmak yetmiyormuş, derdi anlatacak bir hâl de gerekmiş insana; bu bazen hitabet, bazen kitabet bazen de sükûnet hâli ile hemhâl bulmak demekti. Ben çoğu zaman susardım, girdiğim bir mecliste selam vermek dışında bir ay konuşmadığımı bilenler var elbet. Yazık, kaç yaşına gelmiş ama sesini duyan olmadı, diye bana hayıflanarak bakanları da ben hatırlıyorum. Niye konuşmuyorsun, utanma, ne zamandan beri buradasın sen de bir şeyler söyle, diye konuşmayı hatta çok konuşmayı girişkenlik addedenler de hep başucumdaydı. Ben dinlemeyi, gözlemlemeyi sevenlerdenim yahu bir bırakın yakamı, bile demedim. Bazen bir mecliste konuşurken buldum kendimi, Bildiren bildiğimi kardeşlerime de bildireyim diye vermiş bu dili, deyip konuştum. Kelâmı veren Hak’tır, bunu bilip konuştum. Bazen yazdım. Allah sana bir şeyi öğrenmeyi nasip etmişse bunun da hakkını vermen gerekir, deyip yine O’nun verdiği el ile dîl ile yazdım. Kalemi veren de Hak’tır, bunu bilip yazdım.
Ne olacağımı bilmeden geldim bu yaşıma ve ne olacağımı umursamadan yaşamaya devam ediyorum. Ne mi olmak istiyorum? Bu vatana, millete, ümmete en iyi şekilde hizmetkârlık yapabileceğim makam ve mevkilerde olmak istiyorum; bu bir teşkilatın çay ocağında bardak yıkamak ya da bir ülkenin devlet başkanı olmak. Nasibimizde olana tebessüm ederiz evelAllah. Ne olacağımı ise ancak O bilir…
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018