Bu İçeriği Paylaş
29 Eylül 2017 Cuma

TRAFİK ÇİLE OLDU!

Yazar: 
Emrullah ÖZBEY 

Yazar Hakkında: 
GÖRÜŞ


Tüm şehirlerde olduğu gibi Muş’un da önemli sorunlarından birisi olan trafik sorunu baş ağrıtmaya başladı. Şuan alt yapı çalışmaları var, trafik biraz karıştı ama alt yapı bitiğinde trafik sorunu da bitecek dense de ben inanmıyorum.
Alt yapı çalışmaları bitiğinde yeni yol mu açılıyor hayır, aynı yol biraz daha makyajlanıyor. Kenttin iki caddesi olan İstasyon ve Cumhuriyet caddelerinde yol genişledi mi hayır, bizatihi kaldırmaların geniş tutulmasıyla daralıyor. Mevcut yollar genişlemiyorsa nasıl trafik sorunu çözülecek? İlimiz de alternatif yolların olmayışı, yolların araçlara yetersiz kalışı, çevre yolunun olmayışı tüm araçların merkeze yoğunlaşması, şehir merkezinin trafiğini felç etmiş durumda.
Yaklaşık olarak dört aydır istasyon caddesinde üzerinde devam eden alt yapı çalışmaları hem sürücüleri hem de esnafları oldukça mağdur ediyor. Çalışmaların çok yavaş ilerlediğini dile getiren vatandaşlar tepkili…
Nüfusu yüz onbeş bini aşan ve ciddi sıkıntıların yaşandığı kentte çevre yolu, cadde ve sokaklar önemli bir problem olarak yöneticilerin önünde duruyor. Mevcut araçlar hâlihazırdaki dar ve yetersiz yollarda hareketsiz kalırken İlimiz şu sıralar trafikte sorunlar yaşıyor.
Okulla açıldı, Muş’un ana caddedeki yol çalışmaları bitmedi, öyle oluyor ki şehir merkezinde beli saatlerde trafik kilitleniyor.
Yapısal anlamda da kabuğunu kıramayan ve belli başlı caddeler dışında alternatif caddelerin oluşturulmadığı kentte yolların yetersiz kalması, ağır vasıtaların şehir içindeki düzensizliği ile birlikte trafik her geçen gün daha büyük bir problem haline geliyor.
Trafiğin ilerlemediği şehirde trafik çilesi önü alınmaz bir hal alırken vatandaş bu düzensizliğin biran önce son bulması istiyor.
İlimizde devam eden alt yapı çalışmalarının yanı sıra şehir merkezindeki ağır vasıtalarla birlikte şu sıralar gelişigüzel parklar ve yetersiz yollar en büyük sorun olarak dururken vatandaş bu düzen konusunda belediye ve emniyetin inisiyatif almasının gerektiğini vurguluyor.
Güzel ilimiz bizim çocukluğumuzda sessiz sakin bir yerdi. Bu kadar trafik yoktu. Şimdi her evin kapısında bir değil onlarca araç var. Binaların yeterli park alanları yok. Şehir merkezinde oturan konut sakinleri araçlarını cadde üzerine park ediyorlar. Yolların darlığı, bina sakinlerinin parkı, trafiğin akışını zorlaştırıyor. Cadde üzerinde iş yeri sahipleri sabah işlerine geldiklerinde araçlarını cadde üzerine park ediyorlar. İlimizin merkezinde iş yerleri çoğunlukla İstasyon Caddesi üzerinde kurulmuş, büyük marketlere ve alış verişe gelenler yol üzerine araçlarını park ederek trafik aksıyor. İşyeri sahipleri başka park alanları bulsalar daha iyi olacak. Veya geniş park alanı olan yerlere iş yerleri kursalar belki trafik biraz daha rahatlayacak.
Şehir merkezinde durmadan yeni binalar iş merkezleri dikiliyor. Yapılan bu binalarda ne yeşil alan, ne çocuk oyun alanları, ne de otopark var. Daha önce on beş kişinin yaşadığı alanda artık eli altmış kişi yaşıyor. Her dairenin en az bir otomobili var. Binalar yapılıyor ama araç park yerleri var mı? Bina aralarında bu taşıt nasıl geçer hiç düşünülmeden planlar yapılmış. Şimdi işin içerisinde çıkılmıyor, yıksan yıkılmıyor, yıkmasan olmuyor nasıl olacak dersiniz?
Bu şehirde yıllarca yapılanlar bir kenara konulmalı. Yeni yerleşim alanları belirlenmeli. Üniversiteye doğru şehrin kayması ve büyümesi için 49. Piyade alayına bir yer belirlenmeli ve oradan taşınmalı. Alay boşaltılırsa şehir biraz üniversiteye doğru kayar ve büyür. Bunu haricinde hem Bingöl yoluna doğru hem de Hasköy ilçesine doğru yeni yerleşim alanları çalışması yapılabilir. Bir an önce köklü çözümler üretilmeli, radikal kararlar alınmalı, yeni bulvarlar, geniş yollar açılmalı park alanı olmayan binalara ruhsat verilmemeli.
Şehir merkezine park yerleri oluşturulmalı. İstasyon Caddesi üzerindeki çift parklara kesinlikle izin verilmemeli. Gelişi güzel park yapanlara uyarı cezaları verilmeli, gerekli olduğunda çektirilmeli. Taşıt sahipleri park konusunda bilgilendirilmeli.
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Temelini Erbakan atmıştı; Muş Şeker fabrikası satılmasın Temelini Erbakan atmıştı; Muş Şeker.. Şeker fabrikalarının satışa çıkarılacağı iddiasına tepki gösteren Enerji Bir-Sen..
0 yorum Gündem - 20.2.2018
Basın mensupları öğrencilerle buluştu Basın mensupları öğrencilerle buluş.. Muş’ta görev yapan basın mensupları ‘Kariyer Günleri’ programı kapsamında Özel B..
0 yorum Eğitim - 19.2.2018
Adanur'dan 'Şeker Fabrikaları Satılıyor' iddiasına tepki Adanur'dan 'Şeker Fabrikaları Satıl.. Şeker fabrikalarının satışa çıkarılacağı iddiasına tepki gösteren Cumhuriyet Hal..
0 yorum Gündem - 19.2.2018