Bu İçeriği Paylaş
25 Mayıs 2017 Perşembe

ÖMER HALİSDEMİR’LER BİTMEZ

Yazar: 
Şamil Kök 

Yazar Hakkında: 


Dağ 2 filmini vize sınavları dolayısıyla sinemada izleyemesem de biraz geçte olsa izleme imkânı bulmuştum. Sosyal medyada birkaç şey karalamıştım fakat Dağ 2 filmi bende o kadar büyük bir etki bıraktı ki bununla ilgili birkaç şey daha köşemde yazmak istiyordum, nihayet vakit bugüne kısmetmiş.
Özel Kuvvetler personeli namı diğer Bordo Bereliler ile ilgili efsaneler duyarak, onlara özenerek geçti çocukluğumuz. Sayısız kahramanlık destanlarını okuduk bazen, bazen de bir dizide denk gelince dört açtık gözlerimizi…. Dağ filmleriyle birlikte bu işin ciddi manada sinemaya aktarılmasıyla beraber biraz daha heyecanlandık hepimiz…. Hem haklarında sayısız kahramanlık destanlarının yazıldığı hem de bilinmezliklerle dolu olan bu birliklerle ilgili merak ettiklerimize bir cevap bulabiliriz umuduyla izledik bu filmleri. Dağ 2 bu filmler arasında bence en iyisiydi. Gerçekten güzel olmuş, ben çok beğendim. Her bir sahnesi, her bir repliği ayrı etkiliyor insanı fakat şu sözler biraz daha önemli bence;
"Biz görünmeyenleriz, bilinmeyenleriz. Öykülerimiz yazılmayacak, isimlerimiz hatırlanmayacak. Unutulacağız. Senin çekiciniz, gerdiğin okun ucuyuz; ansızın beliririz, ansızın gideriz.
Senden cefa uzak dursun diye, evlatların kurtulsun diye...
Yaptıklarımız önemli değil bilmesen de olur, sen güvende ol yeter.''
Biz bilmesekte, görmesekte, duymasakta bu isimsiz kahramanlar her an, her saniye bizler için bir yerlerde bilinmeyen destanlar yazıyor. Sayısız kahramanlıkları var ve hiçbirimiz hiçbirinden haberdar değiliz. Ana babalarından, eşlerinden ve çoğu zaman doğduklarında bile yanlarında olamadıkları çocuklarından çok uzakta görevlerini ifa ediyorlar. Türk Özel Kuvvetlerinin, yani Bordo Berelilerin her bir ferdi Şehid Ömer Halisdemir gibi birer kahramandır. 15 Temmuz Gecesi büyük bir kahramanlık destanı yazan Ömer Halisdemir de Türk Özel Kuvvetlerinin kahramanlık destanlarıyla dolu tarihinin önemli bir şehididir. Türk Özel Kuvvetlerinde ve Türk Ordusunda Ömer Halisdemir’ler bitmez. Adı bir gün Enes olur belki, bir gün Sedat, bir gün Erkan, bir gün Fatih, bir gün Serhat bir gün Sefa bir gün Mustafa olur ama bitmez kahramanlar.
Ne diyor şair:
İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için
 
Bu isimiz kahramanlardan öğrencilik hayatımın şu yıllarında bana evlerini, yataklarını, sofralarını açanlarda var, ömrüm boyunca haklarını ödeyemem belki ama bu vesileyle de onlara teşekkür ediyorum. Bizler sizlere minnettarız...
 
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018