Bu İçeriği Paylaş
25 Mayıs 2017 Perşembe

ÖMER HALİSDEMİR’LER BİTMEZ

Yazar: 
Şamil Kök 

Yazar Hakkında: 


Dağ 2 filmini vize sınavları dolayısıyla sinemada izleyemesem de biraz geçte olsa izleme imkânı bulmuştum. Sosyal medyada birkaç şey karalamıştım fakat Dağ 2 filmi bende o kadar büyük bir etki bıraktı ki bununla ilgili birkaç şey daha köşemde yazmak istiyordum, nihayet vakit bugüne kısmetmiş.
Özel Kuvvetler personeli namı diğer Bordo Bereliler ile ilgili efsaneler duyarak, onlara özenerek geçti çocukluğumuz. Sayısız kahramanlık destanlarını okuduk bazen, bazen de bir dizide denk gelince dört açtık gözlerimizi…. Dağ filmleriyle birlikte bu işin ciddi manada sinemaya aktarılmasıyla beraber biraz daha heyecanlandık hepimiz…. Hem haklarında sayısız kahramanlık destanlarının yazıldığı hem de bilinmezliklerle dolu olan bu birliklerle ilgili merak ettiklerimize bir cevap bulabiliriz umuduyla izledik bu filmleri. Dağ 2 bu filmler arasında bence en iyisiydi. Gerçekten güzel olmuş, ben çok beğendim. Her bir sahnesi, her bir repliği ayrı etkiliyor insanı fakat şu sözler biraz daha önemli bence;
"Biz görünmeyenleriz, bilinmeyenleriz. Öykülerimiz yazılmayacak, isimlerimiz hatırlanmayacak. Unutulacağız. Senin çekiciniz, gerdiğin okun ucuyuz; ansızın beliririz, ansızın gideriz.
Senden cefa uzak dursun diye, evlatların kurtulsun diye...
Yaptıklarımız önemli değil bilmesen de olur, sen güvende ol yeter.''
Biz bilmesekte, görmesekte, duymasakta bu isimsiz kahramanlar her an, her saniye bizler için bir yerlerde bilinmeyen destanlar yazıyor. Sayısız kahramanlıkları var ve hiçbirimiz hiçbirinden haberdar değiliz. Ana babalarından, eşlerinden ve çoğu zaman doğduklarında bile yanlarında olamadıkları çocuklarından çok uzakta görevlerini ifa ediyorlar. Türk Özel Kuvvetlerinin, yani Bordo Berelilerin her bir ferdi Şehid Ömer Halisdemir gibi birer kahramandır. 15 Temmuz Gecesi büyük bir kahramanlık destanı yazan Ömer Halisdemir de Türk Özel Kuvvetlerinin kahramanlık destanlarıyla dolu tarihinin önemli bir şehididir. Türk Özel Kuvvetlerinde ve Türk Ordusunda Ömer Halisdemir’ler bitmez. Adı bir gün Enes olur belki, bir gün Sedat, bir gün Erkan, bir gün Fatih, bir gün Serhat bir gün Sefa bir gün Mustafa olur ama bitmez kahramanlar.
Ne diyor şair:
İnsan büyür beşikte
Mezarda yatmak için
Kahramanlar can verir
Yurdu yaşatmak için
 
Bu isimiz kahramanlardan öğrencilik hayatımın şu yıllarında bana evlerini, yataklarını, sofralarını açanlarda var, ömrüm boyunca haklarını ödeyemem belki ama bu vesileyle de onlara teşekkür ediyorum. Bizler sizlere minnettarız...
 
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Temelini Erbakan atmıştı; Muş Şeker fabrikası satılmasın Temelini Erbakan atmıştı; Muş Şeker.. Şeker fabrikalarının satışa çıkarılacağı iddiasına tepki gösteren Enerji Bir-Sen..
0 yorum Gündem - 20.2.2018
Basın mensupları öğrencilerle buluştu Basın mensupları öğrencilerle buluş.. Muş’ta görev yapan basın mensupları ‘Kariyer Günleri’ programı kapsamında Özel B..
0 yorum Eğitim - 19.2.2018
Adanur'dan 'Şeker Fabrikaları Satılıyor' iddiasına tepki Adanur'dan 'Şeker Fabrikaları Satıl.. Şeker fabrikalarının satışa çıkarılacağı iddiasına tepki gösteren Cumhuriyet Hal..
0 yorum Gündem - 19.2.2018