Bu İçeriği Paylaş
9 Temmuz 2017 Pazar

‘‘GAZİ’ ABDULLAH İRGİN’’ UNUTULMASIN !

Yazar: 
Abdullah Alptekin Has 

Yazar Hakkında: 
ALP-ÇE


15 Temmuz hain darbe girişiminde 249 şehit verilirken, 2 bin 193 kişi de gazi olmuştu. Hepsinden Allah razı olsun. Ülkemizin gurur kaynağı olan bu şehit ve gazilerimizin arasında tıpkı onlar gibi yiğit, cesur, Vatan sevdalısı Muşlu bir ‘Gazi’ kardeşimiz de vardı. Abdullah İRGİN…
Bu yaptığı kahramanlık ve hak ettiği ‘’Gazilik’’ ünvanı ile gençlerimize örnek olması adına, 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü sebebiyle isminin ilimizde yaşatılmasını ve onore edilmesi gerektiğine inanıyorum.
Namlusunu Milletine çeviren tanka selam durmamıştı! 15 Temmuz gecesi darbe girişimin de Genelkurmay Başkanlığına ilk giden vatandaşların arasındaydı. Genelkurmay Başkanımızın rehin alındığı haberini duyup oraya koşmuş, pencerelerde ki demir korkulukları elleriyle sökerek içeri girmişti. Darbenin henüz ilk dakikalarıydı. Neler olup bittiği bilinmiyor, olacaklar, hain planlar akıllara bile getirilmiyordu. Abdullah İRGİN, Facebook sayfasından yaptığı Canlı yayınla tüm takipçilerine Genelkurmayda yaşananları izlettiren ve kısa sürede paylaştığı bu canlı video ile olayın gerçekliğini tüm ülkeye duyuran, halkı uyandıran bir kardeşimizdi. Hainlerin Genelkurmayın içinde açtığı ateşle Kolundan ve bacağından yaralanmış, buna rağmen yayın yapmaya devam etmişti. Ama umurunda değildi yaralanması, O tarifi mümkün olmayan duygular içindeydi.
O gün bir savaş yaşanmıştı, savaşın tarafları belliydi, ülkeyi karıştırıp adeta Suriye olmasını isteyen ‘hainler’ ve buna müsaade etmemek için canını bile düşünmeden sokaklara koşan ecdadının izinde bir ‘millet’ … Abdullah İRGİN safını milyonlar gibi milletten yana tutmuş, ne yapması gerektiğini bilen sonucu ne olursa olsun ardına bile bakmadan hainlere fırsat vermemek için ülkesinin huzuru adına ölüme koşanlardandı. Hiç oralara gitmeyebilir!, bir köşede oturup sonuca göre hareket edebilir!, banane diyebilir!, bir çokları gibi (!) Sokaklara sonradan çıkıp eline bayrağı alarak sahte kahramanlıkta yapabilirdi. Ama yapmadı, yapamazdı çünkü 'Vatan Aşkı, Maya Gibidir. Sütü Bozuk olanlarda Tutmaz !' onun fıtratında da vatana ihanet, korkaklık, acizlik yoktu, mayası sağlamdı.
Abdullah İRGİN, Üstad Necip Fazıl’ın ‘Gençliğe hitabesinde’ tarif ettiği o genç ti …. "kim var! " diye seslenilince, sağına ve soluna bakınmadan, fert fert "ben varım! " cevabını verici, her ferdi "benim olmadığım yerde kimse yoktur! " O gece kulaklarda ‘Kimse Yokmu’ diye yankılanan gür sese, ‘Ben Varım’ diye koşanlardan biriydi O..
‘Göklerinde Sultan Alparslan’ın ruhaniyetinin dolaştı bu kadim şehirde’ büyüyen Abdullah İRGİN 15 Temmuz da alp-ce bir tavır göstermiş ve cesareti ile ülkemizde ve ilimiz de takdir toplamıştı.
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen "Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar" projesi kapsamında aylardır yurt içinde ve dışında düzenlenen programlara katıldı ve katılmaya da devam ediyor. Her programda gururla göğsünü gere gere ben Muşluyum diyerek 15 temmuz da yaşadıklarını anlatıp, gençliği uyandırmak onlara faydalı olup kazanmak için gayret ediyor.
İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!
Gençlerimize ve gelecek nesillere örnek olması amacıyla ‘Gazi Abdullah İRGİN’ ismini uygun bir cadde, sokak ya da 15 Temmuz ruhuna yakışır bir alana vererek gösterebiliriz! İlimiz de Belediye Başkanımız Feyat ASYA ve Belediye Meclis Üyelerinin manevi değerlerimizin isimlerini yaşatmak için gösterdiği duyarlılığı takdir etmemek elde değil. Belediye Başkanımız ve Meclis Üyelerimizin bu konuda da hassasiyet göstereceğine inancımız tamdır.
15 Temmuz Gazimizi ve ailesini onore ederek, gençlerimize de örnek olması anlamında Gençlik ve Spor Bakanımızın da davet edilerek uygun görülen yerde ismini yaşatmak için açılış yapılması ilimiz de 15 Temmuz ruhunu ebedi yaşatmaya bir mesaj niteliği taşıyacağına inanıyorum.
Takdir sizindir… !
Tüm Şehit ve gazilerimizden Allah razı olsun….
Vesselam…
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018