Bu İçeriği Paylaş
29 Eylül 2017 Cuma

MUŞ, BİR ADIM ATMANIZI BEKLİYOR!

Yazar: 
Abdullah Alptekin Has 

Yazar Hakkında: 
ALP-ÇE


İlimizde resmi olarak kurulmuş dört yüz’ün üzerin de Sivil Toplum Kuruluşu bulunmakta, bunlardan birçoğu etkin bir şeklide faaliyetlerini sürdürmektedirler.
STK’ların verdiği mücadeleye, gösterdikleri gayrete, yokluk içinde ve zor şartlarda ayakta kalmaya, ne tür fedakârlıklarla faaliyetlerini sürdürmeye çalıştıklarına, bu zorluklarla alanlarında birçok başarıya imza attıklarına şahit olanlardanız.
Yüzlerce STK arasında içlerinde elbette tüzüklerinde yazılanlarla alakası olmayan işler peşinde koşan, bir kimlik sahibi olup orayı siyasi basamak olarak kullanmak isteyen, aklı sıra rant elde etmek için kurulanlar da var. Ancak kuruluş gayesiyle çalışmalarını gönüllü sürdüren STK’ların çoğunlukta olduğuna inanıyoruz.
Bir şehrin kalkınmasının en önemli dinamiğini söz konusu sivil toplum kuruluşları oluşturur. Bu nedenle yaptırım güçleri sınırlı olmasına rağmen sivil toplum faaliyetleri güçlü olan şehirler daha hızlı ilerlemiş ve kalkınmışlardır.
Görevini layıkıyla yapan, Muş için çırpınan sağduyulu STK’lar ilimiz de birçok doğru, faydalı ve başarılı işler yaptıkları halde bunca yıldır sadece bir şeyi başaramadılar! Bir araya gelerek güçlerini bir türlü birleştiremediler! O yüzden de Muş’umuz bir türlü istenilen yerde olamadı! Aslında STK’larımızın hepsi bunun farkında olmasına rağmen nedense bu birlikteliği bu güne kadar bir türlü sağlayamadılar.
Farklı alanlarda hizmet etmeye çalışan STK’ların çırpınışlarının, mücadelelerinin tek ve ortak gayesi şehrimizin sosyal, kültürel, ekonomik, eğitim, sağlık, spor vb. gelişimine katkı sağlamaktır. Bunca yıldır tek başlarına ve ayrı ayrı verdikleri mücadele ile ilimiz de ilerleme ve kalkınma yeterince sağlanamadığına göre anlaşılan o ki, hedefe varmak için birlikte yol alıp, Muş’un kalkınması ve hak ettiği yere gelmesi için STK’ların güçlerini birleştirmekten başka çareleri kalmıyor!
Muş, kahve köşelerinde, kaldırımlarda, ayaküstü sohbetlerde kapalı kapılar ardında üçer beşer kişinin bir araya gelerek sorunlarının masaya yatırıldığı, oralarda çözüm arayışlarına girildiği bir şehir olmamalı! Sorunların çözümüne, İlin gelişimine katkı sağlamak isteniliyorsa, STK’lar ve Muş sevdalıları artık kahve köşelerinde, kaldırımlarda, kapalı kapılar ardında değil, bir araya gelerek sorunları, yapılacakları, yapılanları doğrularıyla yanlışlarıyla büyük bir masa etrafında tespit etmelidirler. Burada yapılan istişareler sonucu alınacak kararlara ne olursa olsun uymakla birlikte bu kararların sonuna kadar arkasında durularak çözüme kavuşuncaya kadar da mücadele edilmelidir. Art niyetsiz, çıkarsız, şahsi hesaplar peşinde koşmayan, bunu siyasi basamak olarak kullanmak istemeyenlerden oluşacak bir STK birlikteliğinden kazançlı çıkacak olan şehrimiz ve halkımız olacaktır. Buna da her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Zira doğruya doğru, yanlışa da yanlış demeden bu şehirde her geçen gün bir önceki günü arar dururuz.
Güçlü bir STK oluşumu idarecilere ve yöneticilere de güç kazandırır. Doğru projeleri ve şehir için yapacakları her olumlu çalışmada bu gücü ve desteğini ardına alacak idareci ve yöneticiler yanlış bir hareket de bulunmak istediklerinde de bu gücü karşılarında bulacakları endişesiyle çekinirler. Şayet Birlik oluşursa iyi niyetle yola çıkanların, ilin kalkınmasına katkı sunmak isteyenlerin kolu kanadı olur, yanlış yapmak isteyenlerinde enselerinde her an biten bir nefes olur…! Bu birliktelik sağlandığında bu gücü kendi emellerine alet etmek isteyen kurum, kuruluş ve kişilere karşı uyanık ve iradeli olunmalıdır. Bunun için de Sivil Toplum Kuruluşlarının yapması gereken politikanın malzemesi olmaktan hızla uzaklaşarak asli vazifelerini icra etme yoluna dönmeleridir.
Başarılı çalışmalarıyla gurur duyduğumuz STK’lar ve Muş sevdalıları artık bir araya gelmeyi başarmalılar. Bu birlikteliğe il de yaşayan idarecisinden yöneticisine her kesimin ihtiyacı var. ‘’Ayrılıkta azap birlikte rahmet vardır.’’ Özlemle beklenen bu birliktelik sadece samimi bir adım atmanızla gerçekleşecek ve o adımı sizin atmanız gerekiyor!
Muş için, geleceğimiz için, gençlerimiz için sadece bir adım atmaya ne dersiniz! Bir adımla önce yürümeye, sonra da koşmaya başlayacağımıza inanın ne olur!
 
 
 
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Temelini Erbakan atmıştı; Muş Şeker fabrikası satılmasın Temelini Erbakan atmıştı; Muş Şeker.. Şeker fabrikalarının satışa çıkarılacağı iddiasına tepki gösteren Enerji Bir-Sen..
0 yorum Gündem - 20.2.2018
Basın mensupları öğrencilerle buluştu Basın mensupları öğrencilerle buluş.. Muş’ta görev yapan basın mensupları ‘Kariyer Günleri’ programı kapsamında Özel B..
0 yorum Eğitim - 19.2.2018
Adanur'dan 'Şeker Fabrikaları Satılıyor' iddiasına tepki Adanur'dan 'Şeker Fabrikaları Satıl.. Şeker fabrikalarının satışa çıkarılacağı iddiasına tepki gösteren Cumhuriyet Hal..
0 yorum Gündem - 19.2.2018