Bu İçeriği Paylaş
25 Mayıs 2017 Perşembe

MEMNUN DEĞİLİM BEYEFENDİ!

Yazar: 
Nuray Özdemir 

Yazar Hakkında: 


Bir telâşın içindeydim, her zamanki koşuşturmalar. Bir ses kalabalığın içinden bir odaya çekti beni. Beyefendi, yardımcısı ve ben. Kapıyı kapatıp her zamanki üstten bakışıyla, beni ezmeye çalışan ses tonuyla sordu: “Benden memnun değil misiniz Nuray Hanım?” Değilim, dedim hiç düşünmeden. Beklemediği bir karşılık alınca duruşu, bakışı, sesi değişti ve yineledi: “Yani benden, çalışmalarımdan memnun değil misiniz?” Aynı kararlılıkla, karşılık verince yardımcısı hiddetle araya girdi “Sen karşında kim olduğunu bilmiyor musun, ona karşı nasıl konuşacağını öğren önce, böyle saygısızlık olmaz!”
Ne bekliyorlardı bilemedim! Buralarda daha kolay yapılan bir şey var, dedikodu, iftira gibi meşum eğlenceler. Arkasından kötü deyip yüzüne iyi dememi mi bekliyorlardı yani? Kırılmasın diye hakikati pembe yalanlarla süsleyeceğim biri de olmadığı için karşımda olanı olduğu gibi söyledim. Sonrası baya hararetli, karşımda sinirden köpüren beyefendi bir daha benimle muhatap olmayacaksın diyordu, bugüne kadar tenezzül edip muhatap olmuşlar gibi bundan sonrasına da bilet kesiyordu.
Memnun değilim efendim! Bu çarkın gıcırdaya gıcırdaya dönmesinden memnun değilim! Yazıp duruyorum her sayıda pembeli, çiçekli, böcekli, umutlu, aşklı yazılar. Ama perdeyi şöyle bir aralayıp bakınca ortalık bataklık! Etrafta umudunu kıranlar var, aşkını baltalayanlar, heyecanına limon sıkanlar. Ya Allah Bismillah, deyip ayaklandığında hele az otur da içini karartayım, yoluna taş dökeyim diyenler var. Yüzsüzler var ki Rabbim şerlerinden muhafaza eylesin, bir erkek topluluğunda kızı yaşındaki bir hanımın edebini, hayasını konuşup hiçbir şey olmamış gibi gelip yüzüne tebessüm edebiliyor. Memnun değilim efendim! Böyle beyefendilere davam emanet edildiği için, buralarda hakikati seslendirmek saygısızlık sayıldığı için, eğilip bükülmediğinde seni kırmak için sıraya girenler olduğu için, susanlar seni de susturmaya çalıştığı için, gidişattan memnun değilim!
Müslümanız biz; alkış! Alkış! Alkış! Nasıl Müslümanız? Dilimize birkaç ayet ve hadis tutuşturmakla Müslüman olunmuyor. İslamiyet, insanı ADAM eder, odunu kalem eder, lafı kelâm eder. Savaş esnasında düşmanını yere yatırıp kılıcı boynuna vurmak üzere olan Hz. Ali (ra), düşman yüzüne tükürdüğünde onu öldürmekten vazgeçer. Sebep? “Ben Allah için mücadele ediyorum, sen nefsime ağır gelen bir şey yaptın, seni öldürürsem bu nefsim için olur” deyip kâfiri serbest bırakıyor. Nefsin, şahsi istek ve öfkenin ruhlarımıza parmaklıklar ördüğü, hırsın ve menfaat hissinin bünyemize muhkem kılındığı bir çağdan yazıyorum. Müslümanız, deyip Allah için mücadele etmeyi sözde bıraktığımız ve özde, nefsin yularımızdan tutup dörtnala bizi nümayişe sürüklediği bu kargaşa çağında ADAMCA bir duruş ile sesleniyorum: MEMNUN DEĞİLİM BEYEFENDİ!
 
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018