Bu İçeriği Paylaş
31 Mart 2014 Pazartesi

Bilişim Suçları

Yazar: 
Nurettin TANIŞ 

Yazar Hakkında: 


 İnternetin ilk olarak kullanılmaya başlandığı yıllarda internet kullanıcıları , sadece web sitelerdeki içeriklere (yazı , fotoğraf, müzik, film vb.) erişebiliyorlardı. İnternet kullanıcıları kendi içeriklerini internette yayınlayamıyordu. Teknolojinin gelişmesiyle artık internet kullanıcıları içeriklerini kolayca internette paylaşabilir hale geldiler. Bilgisayarı başkaları ile ortak kullanılıyorsanız ve bilgisayar başına oturduğunuzda bir başka kullanıcının sosyal ağ (Facebook, Twitter, Messenger) oturumu veya şahsi bilgilerini içeren başka bir oturum açık ise kapatmalısınız. Bu oturumu kapatmayıp izinsiz şekilde başkalarına ait bilgilere ulaşmanız halinde Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 243/1 maddesinde yer alan “Bilişim Sistemine Girme” suçunu oluşturacaktır. Söz konusu maddeye göre “Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına , hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.” Ortak kullanılan bilgisayarla başka bir kişinin şifresi ile izinsiz olarak sosyal ağ sitesine giriş yapılması halinde de aynı suç işlenmiş olunacaktır. Sosyal ağ oturumunuza izinsiz erişip , sosyal ağ bilgilerinizde değişiklik yapılmış veya bir kısım bilgiler yok olmuş olabilir. Örneğin facebookta profil resminizin silinmesi veya duvarınıza yeni bir video eklenmesi halinde bu fiili işleyen kişi TCK 244/2 gereğince altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecektir. Sosyal ağ oturumunuza izinsiz giren kişi aynı zamanda sizin arkadaşlarınıza gönderdiğiniz veya onlardan gelen mesajlarınızı da okuduysa “Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu” işlenmiş olacak ve bu fiili işleyen kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecektir. Bir başka ihtimal ise sosyal ağ hesabınızın bir başkası tarafından ve sizden izin alınmadan silinmiş olmasıdır. Bu durumda TCK 244/1 maddesi “Bilişim Sistemini Engelleme veya Bozma Suçu” işlenmiş olacaktır. Bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Sosyal ağ hesabınızın izniniz dışında bir başkası tarafından silinmiş olması aynı zamanda 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebilecek olan “Haberleşmenin Engellenmesi” suçunu da oluşturacaktır. Görüldüğü üzere sosyal ağlarda kullanıcı bir anda mağdur olabilmektedir. Bu tür mağduriyetlerin yaşanmaması için şifrenizi başkasıyla paylaşmayınız ve şifrenizi en az altı ayda bir güvenli bir şifre ile değiştirilmelisiniz. Şifrenizi bilgisayar korsanlarına karşı korumak için bir anti virüs internet güvenlik programı kullanılmanız yararınıza olacaktır.

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018