Bu İçeriği Paylaş
19 Nisan 2018 Perşembe

ADAB-I MUAŞERET ADABINDA GENÇLİK

Yazar: 
Serkan Güresmer 

Yazar Hakkında: 
Mavi Yeşil Düşlerim


Adab- ı Muaşeret ve ahlâk kaideleri öğretilmeli, bilhassa varlıklı aileler, çocuklarının, akranlarına kaba ve kibirli davranmalarına mani olmalıdırlar. Zira bunlar zamanla huy hâline gelir.
 
Altın ve gümüşün zenginliği gider, lâkin edebin zenginliği hep baki kalır. Dolayısıyla müminler, olarak, edep kaidelerini öğrenmeli, bunları canlı tutmaya özen, göstermeli ve başkalarına ‘da bizzat yaşayarak örnek olmalıyız. Zamanımız asrı saadetten bir hayli uzak modern zamanın ekolojik bozukluğu deformite olmuş yozlaşmaya yüz tutmuş bir nesil ortaya çıkartı. Şimdilerde hep, eskiler aranır olmuş orta kuşak birey ve ebeveynlerde genç kuşaklardaki bu muaşeretsiz tutum ve davranışların bu hale gelmesinde başta anne ve baba; Yakın çevre mahalle, okul ve akranlarıdır. Zamanla bu hale gelen genç kuşak ilerideki, yaşam dünyasında aileyi dışlama farklı amaçlar edinme stratejisi ile kötü çevreye yönlenme, kendi öz kültüründen uzaklaşarak zamanla kendisini ve ailesini uçuruma sürüklemektedir.
Teknolojinin getirdiği yeniliklerin yanında felaketleri gözle görülmeyecek kadar bizleri kör etmiş adeta kendine sigara gibi bağımlı kılmış ve yetmemiş gibi aile fertlerinde çocuğum bir zarara sebebiyet vermesinde alayım kurtulayım mantığını oluşturup toplumu canına susamış hale sokmuştur.
Zamanla gençler arasında uyuşturucu müptelası akabinde gayri meşru işler toplumu akabinde memleketimizi eskiyi arar hale getirmiş. Saygı ve edebin kuşaklar arasında zincirleme bir düzen dini, kültürel, gelenek ve göreneklerin topluma hakkıyla empoze edilememesi… Zengini fakiri ayırt edilmeden hakkıyla kuşaklara aktarılması gerekmektedir. Nitekin Bir toplumda, adab ve erkâna riayet edilmiyorsa, orada ahlâkın varlığından bahsedilemeyeceği gibi; âdâb-ı muaşeret ve ahlâka önem verilmeyen cemiyetlerde, insana, dolayısıyla hukuka saygıdan, nizam ve intizamdan bahsetmek de mümkün olmaz. Denilebilir ki, Allah katında geçerli ve mükemmel bir din olan İslâm, - Kur’an ve sünnet bütünlüğü içerisinde - kulun Allah ile ilişkilerinden tutun da aile içi ve aile dışı tüm sosyal, hukuki ve siyasi ilişkilerine varıncaya kadar; sosyal yardımlaşmadan, insanların birbirlerini sevip saymalarının şekillerine; şahsî hayatın arz etmesi lâzım gelen özelliklerinden, içtimai hayatın detay sayılabilecek yönlerine varıncaya... Hatta bir saha binin deyişiyle, tuvalete girip çıkmanın adabına varıncaya kadar cemiyet hayatında gerekli her türlü muaşeret adabını ortaya koymuştur. Kısacası bu ritüeller muaşeretsiz şekilde topluma yayılırsa akabinde bulunduğumuz zamanı mumla arar duruma geleceğimiz ve bulunmaz nimetten olacağımız aşikârdır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018