Bu İçeriği Paylaş
9 Mayıs 2017 Salı

YAVUZ SULTAN SELİM İLE ŞAİR HİKMET

Yazar: 
Şamil Kök 

Yazar Hakkında: 


Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim ile dostu, arkadaşı Şair Hikmet bir gün birbirlerine kırılırlar ve Şair Hikmet Sarayı terk ederek kayıplara karışır. Van Kadısının yanında kâtip olarak çalışmaya başlayan Şair Hikmet tabi ki unutulacak bir zat değildir. Yavuz bir gün Şair Hikmeti çağırmak ister fakat bir türlü nerede olduğu bilinmez. Yavuz ben onu nasıl bulacağımı bilirim diyerek bir yarışma başlatır. Yavuz Şair Hikmet’i iyi tanıdığı için onunda bu yarışmaya katılacağını ve onu üslubundan tanıyacağını düşünerek Padişahın mısrasını beyte tamamlayana şu kadar altın verilecek denilerek bir yarışma başlatır. Yavuzun şu mısraları tellallar ile yurdun dört bir yanına ilan edilir.
“Ne yapsam gamım gitmez, nedendir bu?”
Yarışmaya onlarca başvuru olur, her yerden farklı mısralar eklenir fakat Van Kadısının imzası ile gelen şu mısralar Yavuz’un dikkatini çeker.
“Çün ezelden gam türâbı ile yoğrulmuş bedendir bu”
Yavuz altınları kadıya yollayın Şair Hikmet’i bize göndersin diyerek mısranın asıl sahibinin Şair Hikmet olduğunu anlar ve Hikmet’ine tekrar kavuşur… Bu hikâye tarihi kahramanlıklarla dolu Osmanlı Padişahlarının şiirden ve edebiyattan da ne denli anladıklarının en güzel örneğini. Osmanlı işte böyle güzel inceliklerin ve muhabbetlerin dolup taştığı bir medeniyet tasavvuru sunuyor bizlere.
 
BEKLEMEKLE GEÇİYOR ÖMRÜMÜZ
Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir.
Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir.
Ve sevecekse sevilen; O hayat her şeye bedeldir.
(Özdemir Asaf)
 
.
 
Yarından bir şeyler beklemekle geçiyor ömrümüz diyor Cemal Süreya…
Ömrümüz hep gelecekte olacak güzel şeylerin ümidi ile başımıza gelecek güzel şeyleri bekleyerek geçiyor. Bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa öbür gün olur diyerek geçirdiğimiz zamanlar, ömrümüzden günleri teker teker çalıyor.
Olması beklenen şeyin umudu ve hayaliyle geçirdiğimiz günler, beklenenin olmadığı her geçen gün biraz daha kırıyor umutlarımızı.
Günler ömrümüzden eksilse de beklenen bir türlü gelmese de umudumuz kırılsa da beklenenin sonunda geleceğine inandırıyoruz kendimizi…
Geleceği günün hayaliyle umudumuzu ayakta tutuyor, gelecekse beklenen, beklemek güzeldir diyerek geleceği günün hayaliyle yaşıyoruz. Kimimiz bir sevgiliyi, kimimiz de bir hayalimizin gerçekleşeceği günü bekliyoruz hevesle, hayalle, umutla… Bekledikçe kavuşacağı güne hazırlanıyoruz.
Ve yaşayacağımız günler bir bir eksilse de, biz beklemeye devam ediyoruz;
Bazen “o gemi bir gün gelecek” umuduyla bekleyen İsmail Abi gibi
bazen de “bekledim de gelmedin” diyenlere
“bu kadar yürekten çağırma beni, bir gece ansızın gelebilirim” diyerek seslenen Ümit Yaşar Oğuzcan gibi bekliyoruz, bekleneni…
 
 
 
 

 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018