Bu İçeriği Paylaş
13 Nisan 2017 Perşembe

TKDK'dan Muş Ekonomisine 138 Milyon Lira Destek

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü, 89 proje kapsamında 138 milyon lira destek verdi.


Muş’ta kırsal kalkınmanın öncülüğünü yapan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Muş İl Koordinatörlüğü dün düzenlediği kahvaltılı basın toplantısı ile yatırımlar hakkında bilgi verdi.
Muş’ta görev yapan yerel ve yaygın basın mensuplarının katıldığı basın toplantısında TKDK Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur ve kurumun birim amirleri katıldı. TKDK Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur, 2013 yılından bu yana gerçekleşen yatırımlar ve hibe miktarları ile ilgili bilgiler aktardı.
Kırsal Kalkınma yatırımlarını desteklemek amacıyla faaliyet gösteren TKDK Muş İl Koordinatörlüğü, proje kabullerine başladığı 2013 yılından itibaren ilimiz için katma değer ve istihdam üretecek projelere desteğini her geçen yıl artırarak devam ettirmektedir. 
TKDK sağladığı desteklerin yanında ilimizde proje kültürünün gelişmesine de katkıda bulundu. IPARD I programı kapsamında proje başvuruları almaya başladığı günden bu güne ilimizde 46 et ve süt üretimi, 2 süt işleme, 1 süt toplama, 1 et işleme, 1 tavuk kesimhanesi, 5 meyve-sebze soğuk hava deposu, 33 arıcılık ve kırsal turizm, 1 alabalık tesisi ve 5 modernizasyon olmak üzere toplamda 89 projeye destek verilmiştir. Toplam 138,25 milyon TL yatırım gerçekleştirilmiş olup bunun 83 milyon TL’si hibe olarak yatırımcılara ödenmiştir.
IPARD I programının son yılı olan 2016 yatırımların ve dolayısıyla hibe ödemelerinin zirve yaptığı yıl oldu. 2016 yılında çeşitli sektörlerde toplam 73 milyon200 bin 398 TL yatırıma vesile olarak programı başarıyla tamamladı. Bu yatırımlara TKDK’nın hibe olarak katkısı ise 44 milyon 542 bin 595 TL oldu.
Ayrıca IPARD II programının ilk çağrısının başvuruları 2016 yılında alındı ve yapılan değerlendirmeler sonucu Süt ve Et üretimi sektörlerinden 14 proje, Arıcılık Ürünleri ve Kırsal Turizm sektöründen 8 proje olmak üzere 33 milyon 273 bin 333 TL yatırım tutarında 22 proje sözleşme imzalamaya hak kazandı. Bu projelere ödenecek hibe miktarı ise 22 milyon 810 bin287TL’dir.
 
TARIM VE HAYVANCILIKTA MODERN TESİSLER

İlimizin ihtiyaçları ve potansiyeli dikkate alındığında TKDK’nın yatırımlarının önemi ortaya çıkmaktadır. Çünkü TKDK kırsal nüfusuyla öne çıkan ilimizde geleneksel yöntemlerle sürdürülen tarım ve hayvancılık faaliyetlerini, AB standartlarında uygulanan projelerle modern ve çağın gerekliliklerine cevap verecek hale dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Süt ve Et üretimine yönelik 46 adet modern çiftlik ilimize kazandırılmıştır. Sadece 2016 yılında ise 55 milyon 472 bin 424 TL yatırım tutarında 26 Adet projenin ödemesi gerçekleştirilmiş olup, bunun 35 milyon 678 bin 608 TL’si hibe olarak karşılanmıştır.
 
YEREL TATLAR TKDK DESTEĞİYLE MARKALAŞIYOR
 
Tarım ve hayvancılık yoğun olarak yapılmasına rağmen bu sektörlerin endüstriyel olarak ekonomiye yansımasının ilimiz içinde maalesef yeterli düzeyde olmadığı bilinmektedir. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda TKDK’nın depolama, işleme ve paketleme tesislerine yönelik yatırımlarının ilimize katkısı somut verilerden çok daha fazlasıdır. 5 adet soğuk hava deposu, 2 adet süt işleme tesisi, 1 adet süt toplama tesisi ve 1 adet de et işleme tesisi olmak üzere faaliyete geçen endüstriyel projeler hem ilimiz tarım ve hayvancılığına hem de ilimiz istihdamına ciddi şekilde katkıda bulunmuştur. Ayrıca yerel ürünlerin kurumsallaşarak markalaşmasına imkân sağlamıştır.
Kırsal turizm ve arıcılık da desteklerde öne çıkan diğer sektörler oldu. Bu alanda 2016 yılında 6 milyon 98 bin 151 TL toplam yatırım tutarının 3 milyon 49 bin 75 TL si hibe olarak yatırımcılara ödendi. 
Endemik bitki türlerinin yoğun bulunduğu ilimizin sahip olduğu arıcılık potansiyelinin kullanılabilmesine TKDK’nın arıcılara sağladığı makine ekipman ve bal paketleme tesis kurulum desteği olumlu katkıda bulundu. Bu sayede daha önce hibe sağlanan 26 arıcılık projesi yanında 2016 yılında 1 adet bal paketleme tesisi de ilimiz ekonomisine kazandırılarak 704 bin TL olan yatırım tutarının 352 Bin TL’si TKDK hibesiyle karşılandı. Böylece kendine has aromasıyla bilinen Muş Balının markalaşması yönünde önemli bir adım atıldı.
 
İL KOORDİNATÖRÜ BEYTULLAH UYGUR 2016 YILINI DEĞERLENDİRDİ
 
TKDK Muş İl Koordinatörü Beytullah Uygur basın mensuplarına yaptığı açıklamada IPARD I programının kapanış yılı olması hasebiyle en kritik yılı olan 2016’yı iklim şartlarına rağmen gerek personelin gerek de yatırımcıların özverisiyle başarıyla tamamladıklarını belirtti. 
Nitekim IPARD I programı boyunca yapılan 159 Milyon TL yatırımın 73,2 Milyon TL’sinin sadece 2016 yılında gerçekleştirildiğini ve 2016 yılı itibariyle IPARD II’ den başvuru alınmaya başlandığını belirten Uygur, IPARD II ilk çağrısında 33 milyon 273 bin TL yatırım tutarlı, 14 proje Et ve Süt üretim sektörlerinde 8 proje ise Arıcılık ve Kırsal Turizm sektörlerinde olmak üzere toplam 22 proje ile de sözleşme imzalanmaya karar verildiği müjdesini verdi.HABER49 
 

 
Bu içerik 916 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018