Bu İçeriği Paylaş
14 Temmuz 2017 Cuma

Bir kadının hikayesi…

İstanbul’da okuyup büyümesine rağmen köy hayatını seçen Bir kadının hikayesi…


İstanbul’da okuyup büyümesine rağmen köy hayatını seçen Çiğdem Doğan, “köy yaşamının zorlukları olsa da köyde daha çok mutluyum” dedi.
 
Varto ilçesine bağlı Beşikkaya köyünde yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Çiğdem Doğan, ilkokulu Varto’da okuduktan sonra girdiği sınavı kazanarak İstanbul'a gitti. İstanbul'da eğitimini tamamladıktan sonra köyüne dönen Çiğdem Doğan, evlenerek köy yaşamını seçti. Köy yaşamının zorlukları olsa da mutlu olduklarını ve şehirde yaşamak istemediklerinin altını çizen Doğan, yaşantısını anlattı. Sağdıkları sütleri öncelikle yoğurt yaptığını söyleyen Doğan, "Evde yoğurt yoksa önce yoğurt yapıyorum kalan sütü ise ya peynir yapıyorum ya da makineden geçiriyorum" dedi ve makineden geçirdiği sütten yaptığı yağı ya da peynirleri satarak ev ekonomisine katkı yapmaya çalıştığını kaydetti.
Köy hayatının sakin ve güzel olduğunu dile getiren Doğan köy yaşamını neden seçtiğini ise şöyle anlattı, "Köyü seviyorum çünkü sakin, havasını, suyunu, toprağını, insanlarını ve ortamını seviyorum. Şehir hayatını pek sevmiyorum çünkü insanı strese sokuyor. Evet, köyde şartlar çok zor, ulaşım, okul, çocuklarımın hayatı, zor ama her şeye rağmen köy yaşamı daha güzel. Şehir hayatının sadece ulaşım, okul ve hastane konusunda rahat ama köy hayatı sakindir. Yani sinirlendiğinde oturup doğayı izlemek, bir kuş ötüşünü bile duymak sana her şeyi unutturuyor, mutlu oluyorsun."
 
'ÇOK ZORLUK YAŞADIK AMA KURU EKMEĞİMİZE MUTLULUĞUMUZU KATTIK'
 
Evlerini eşiyle birlikte yaptıklarını söyleyen Doğan, insanın, yaşadığı yerin değerini bilmesi gerektiğini vurgulayarak, "İkimizin de emeği var bu yaşamda. Çok zorluklar yaşadık, iki kere sıfırdan başladık ama başardık. Bazen aç kaldık, susuz kaldık ama o kuru ekmeğimize mutluluğumuzu, huzurumuzu koyduk. Zorlukları öyle başardık yoksa başaramazdık. İster zengin ol ister fakir ol huzurun ve mutluluğun olsun ama bir kuru ekmeğin olsun her şeye bedel, yeter ki insan yaşadığın yerin değerini bilsin" diye konuştu.
 
KÖYDEKİ HER ŞEY ORGANİK
 
Köydeki tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu söyleyen Çiğdem Doğan, köydeki her şeyin organik olduğunu belirterek, "Bu hayvanlar bizim her şeyimiz. Bizim geçim kaynağımız hayvancılık onun dışında bir şeyimiz yok. Her şeyimiz bu hayvanlar. Diğer türlü bahçe ekiyoruz, bostanımız var, çayırlarımızla uğraşıyoruz. Köyde her şey organiktir. Bu yıl bahçemi daha da büyüttüm. Evimin önünde elmalar ve armutlar var. Onları sadece sonbahar ev için topluyorum, satmıyorum. Kışın buranın ulaşımı zor olduğu için sürekli gidip gelemiyorsunuz ilçeye bu sebeple elde ettiğimiz ürünleri tüketiyoruz. Tabi bu zorluklar da sizi üretmeye yönlendiriyor. Kış hazırlıklarımıza üç ay önce başlıyoruz” diye konuştu.
 
'BİR SONRAKİ DÖNEMDE KADINLA DESTEK VERİRSE MUHTAR OLMAK İSTİYORUM'
 
Kadınların zorluklar yaşadığını ve bu durumdan dolayı onların daha güçlü katılmalarını sağlamak istediğini söyleyen Doan, bir sonraki seçimlerde köyde muhtar adayı olacağını da kaydetti. Doğan, "Bir sonraki seçimlerde muhtar olmak, aday olmak istiyorum. Buna gereksinim duymamın sebebi buradaki kadınların topluma daha güçlü katılımını sağlamak için. Biz buradaki kadınlar sadece hayvancılıkla uğraştığımız için bütün hayatımızı ona adamışız. Sosyal bir hayatımız yok, kadınların herhangi bir yere katılımları yok. Bir yere gezmeye gidemiyorlar kadının ne kadar değerli olduğunu topluma anlatmamız lazım" ifadelerini kullandı.
 
'ARKAMDA KADINLAR OLURSA HER ŞEY DAHA GÜZEL OLACAK'
 
Bu kararına eşinin pek olumlu bakmadığını d vurgulayan Doğan, "Tabi arkamda kadınlar olur, birbirimize güvenir destek olursak en güzel şeyleri yapacağıma inanıyorum" diyerek projelerini anlattı: "Burada hayvancılık yapıyoruz fakat ürünlerimizi tanıtamıyoruz. El işlerimiz, örgülerimiz, yağlarımız, peynirlerimiz olsun kimseye tanıtamıyoruz, sadece biz biliyoruz. İnsanların buraya gelmesini, burayı tanımasını hayatı ne kadar zor şartlarda yaşadığımızı ürünlerimize ne kadar değer ve kıymet verdiğimizi, sevgimizi katarak yaptığımızı görmeleri gerekir. Bunları tanıtmak için elimden geleni yap
 
 

 
Bu içerik 930 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018