Bu İçeriği Paylaş
2 Ağustos 2017 Çarşamba

Tandırda yanan hayalleri basketbolla yeşerdi

çocukken tandıra düştükten sonra bedensel engelli olan Mevlüt Erdenci, 13 yaşında tanıştığı basketbolda gösterdiği büyük azimle Milli Takım'a kadar yükselme başarısı gösterdi.


18 yaşındaki Mevlüt'ün, 3 yaşındayken ekmek yapımında kullanılan tandıra düşmesi sonucu el ve ayaklarında yanıklar oluştu. O zamandan beri bedensel engelli olan ve yaşamını tekerlekli sandalyede sürdüren Mevlüt, 13 yaşında basketbolla tanıştı. Muş Bedensel Engelliler Spor Kulübünde basketbol oynamaya başlayan genç sporcu, daha sonra Tekerlekli Sandalye Basketbol Genç Milli Takımı'na seçildi.
Bu yıl 8-16 Ocak'ta İtalya'da düzenlenen 22 Yaş Altı Avrupa Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda altın madalya kazanan, 8-16 Haziran'da Kanada'nın Toronto kentinde düzenlenen 23 Yaş Altı Dünya Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'nda ikinci olan Milli Takım'da yer alan Mevlüt Erdenci, bundan sonra da daha büyük başarılara imza atmak için çalışmalarını sürdürüyor.
Mevlüt Erdenci, yaptığı açıklamada, basketbolu çok sevdiğini ve oynarken büyük heyecan hissettiğini söyledi. Türkiye'yi yurt dışında temsil etmekten gurur duyduğunu anlatan Mevlüt, "Basketbola başlamadan, milli takıma çağrılmadan önce hayata küsmüştüm. Şimdi basketbolla hayata bağlandım. Önceden il dışına çıkmazken şimdi bir çok şehir ve ülke gördüm" dedi.
Mevlüt Erdenci, engellilerin hayata küsmemesi gerektiğini vurgulayarak, mutlaka bir spor dalıyla ilgilenmelerini istedi. Kendisinin de ilk önce milli takım kampına çağrıldığını ancak seçilemediğini anlatan Mevlüt, daha sonra milli gurur ve bayrak aşkıyla çalışmalarını hızlandırarak hedefine ulaştığını kaydetti.
Genç sporcu, doğuda spor yapmanın biraz daha zor olduğunu çünkü batıdaki sporcular tişört ile antrenmanlara çıkarken kendilerinin çok soğuk havalarda kazakla antrenman yapmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.
Muş Bedensel Engelliler Tekerlekli Basketbol Spor Kulübü Başkanı Bedri Korkmaz ise engellileri topluma kazandırmak amacıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. Mevlüt Erdenci ile bir süre görüştükten sonra kulübe üye yaptıklarını anlatan Korkmaz, şöyle konuştu: "Mevlüt çok azimliydi. Bu anlamda yılmadı. Kışın eksi 40 derece soğukta insanlar evinden sokağa çıkmazken biz sporcularımızı evden alıp spor salonuna getiriyorduk. Araçlar bile zor çalışıyordu. İnsanlar bizi gördüğünde 'siz intihar ediyorsunuz' gözüyle bakıyordu. Oysa biz onları topluma kazandırma adına spor yaptırıyorduk. Belli programımız vardı, bu programa uyduğumuz için başarılı oluyoruz. Mevlüt, Muş'un gururu oldu. En azından Türk bayrağını göklere diktiğinden dolayı kendisine teşekkür ederiz."HABER49
 
 

 
Bu içerik 260 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Alpaslan Has, Feyyaz Uçar'la Vanspor'u yönetecek! Alpaslan Has, Feyyaz Uçar'la Vanspo.. Muş İdman Yurdu Spor Kulübü'nün teknik antrenörlüğünü yapan Alparslan Has, Beşik..
0 yorum Spor - 17.1.2018
Muş Ülkü Ocaklarından Gazeteciler Cemiyetine ziyaret Muş Ülkü Ocaklarından Gazeteciler C.. Muş İl Ülkü Ocakları Başkan yardımcısı Ümit Çetinkaya ve yönetim kurulu Muş Gaze..
0 yorum Gündem - 17.1.2018
Evde aldığı eğitimle yeniden hayata bağlandı Evde aldığı eğitimle yeniden hayata.. Muş’un Hasköy ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki hem bedensel hem de hidrosefali hast..
0 yorum Eğitim - 17.1.2018