Bu İçeriği Paylaş
3 Ağustos 2017 Perşembe

HEM DE ‘HASTA KABUL´ KURSU VERİLİYOR

Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü bünyesinde bu yıl üçüncü kez açtığı Hasta Kabul İşlemleri Kursuna yoğun bir ilgi var.


Kursa gelen 50 kursiyerden 40´ı Muş Devlet Hastanesi´nde çeşitli birimlerde çalışan personeller katılıyor. Kurs kapsamında hastane çalışanlarına, hastaneye gelen hasta ve hasta yakınlarıyla nasıl etkili bir iletişim kurmaları, hasta kabulle ilgili eksikliklerini, problem çözme konusunda nelerin yapılması gerektiği konular öğretiliyor. Kursla ilgili bir değerlendirmede bulunan Kurs Eğitmeni Ferhat Saysal, kursun Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü bünyesinde açılmış bir kurs olduğunu ifade ederek, bu yıl üçüncü kurslarını açtıklarını söyledi. Yoğun talep üzerine kursu açtıklarını belirten Saysal, kursa katılan kursiyerlerin gerek hastanede çalışma noktasında gerekse insanlarla iletişim noktasında eksikliklerini ve ilgi duydukları meslekler hakkındaki meraklarını gidermek adına kursa kayıt yaptırdıklarını söyledi. Kursa 50 kursiyerin aktif bir şekilde katıldığını kaydeden Saysal, 50 kursiyerden 40´nın Muş Devlet Hastanesi´nde çeşitli birimlerde çalışan personelin olduğunu söyledi. Saysal, kursla ilgili şunları söyledi: Kursumuz Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü bünyesinde açılmış bir kurstur. Bu üçüncü kursumuz ve yoğun bir talep var. İnsanlar gerek hastanede çalışma noktasında gerekse insanlarla iletişim noktasında eksikliklerinin ve ilgi duydukları meslekler hakkındaki meraklarını gidermek adına gelip kursumuza kayıt yapıyorlar. İleride bir meslek seçmek adına gelen arkadaşlarımızda var. Kursumuza üniversitede sağlık bölümlerinde okuyup gelen arkadaşlarımız da var. Bizlerde taleplere cevap vermek adına ara vermeden kursumuza devam ediyoruz. Yaz olmasına rağmen 50 tane aktif öğrencimiz var. Bugün birkaç tanesi izin isteyerek gelmediler bunun dışında öğrencilerin devam konusunda herhangi bir sıkıntımız yok çok şükür. Hepsi ilgi ve istekle kurslara geliyorlar” dedi.
 
“Kursiyerlerimizin İletişim Noktasındaki Sıkıntılarını Gideriyoruz”
 
Muş Halk Eğitim Merkezi çalışanlarının gelen talepleri gidermek adına ekstra mesai harcadıklarını belirten Saysal, Hasta Kabul İşlemleri Kursuna katılan kursiyerlere verdikleri eğitimlerle ilgili bilgi verdi. Kursiyerleri Hasta Kabul Kursunu tercih etmelerindeki bir diğer nedenin de iletişim noktasındaki sıkıntılarını gidermek, mevcut sıkıntıları gidermek noktasında eğitim verdiklerini kaydeden Saysal, şunları dile getirdi: “Bizler Halk Eğitim Merkezi olarak talepleri gidermek noktasında ekstra mesai harcıyoruz. Kurslarımız zamanla sınırlı değildir. Hafta sonu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde her zaman hizmet veriyoruz. Hayat boyu öğrenme misyonunu yerine getirmek adına her yaştan insana kucak açan bir kurumumuz var. Öğrencilerimizin hasta kabul kursunu tercih etmelerindeki bir diğer neden de iletişim noktasındaki sıkıntılarını gidermek, biz hastanedeki çalışanlara yönelik kurs verdiğimiz için oradaki mevcut sıkıntıları gidermek noktasında eğitim veriyoruz. İletişim sıkıntılı olduğu zaman hasta ve hasta yakınıyla etkili bir iletişim kurulamaz. Çoğu zamanda bu nedenli sıkıntı ve sürtüşmelere bizlerde şahit oluyoruz. Bunun dışında iş hayatında iletişimi yöneterek, iş yerindeki sinerjiyi ve organizasyon ruhunu öğrencilere yansıtmak istiyoruz. Problem çözme konusunu öğreterek öğrencilerin karşılaştıkları sıkıntılı hasta yakınlarına ve hastalara karşı nasıl sağduyulu bir şekilde onları idare etme yöntemlerini elimizden geldiğince öğretmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Kursumuz 280 Saatlik Bir Kurstur”
 
Hasta Kabul İşlemleri Kursunun 9 modülden oluştuğunu ve toplamda 280 saatlik bir kurs olduğunu dile getiren Saysal, kursa katılan kursiyerlere randevu kabul modüllerini vererek, gelen her insanın değerli olduğu bilgisini verdiklerini söyledi. Öte yandan kursta kursiyerlere insanlarla güler yüzle ve etkili bir iletişim kurmanın yollarını öğrettiklerini arşivlemeyi öğreterek arşivlerin nasıl tutulduğunu ve bunlara ulaşmak istediklerinde hemen nasıl bulabildikleri öğrettiklerini belirten Saysal: “Bunların dışında randevu kabul modüllerini vererek gelen her insanın değerli olduğu bilgisini öğrencilerimize vererek insanlarla güler yüzle ve etkili bir iletişim kurmanın yollarını öğretiyoruz. Arşivlemeyi öğreterek arşivlerin nasıl tutulduğunu ve bunlara ulaşmak istediğimizde hemen nasıl bulabiliriz bunları öğretiyoruz. Bilgisayar kullanımını öğreterek iş hayatında teknolojiden nasıl faydalanabiliriz diye öğretiyoruz. Bunun dışında genel olarak sosyal ve günlük hayatta işleri kolaylaştıracak dersler veriyoruz. Kursumuz 9 modülden oluşuyor ve toplamda 280 saattir. Arkadaşlar çalıştıkları için ders saatini ona göre ayarlıyoruz” diye konuştu.
 
“Kursta İletişim ve Otomasyon Bilgisini Öğreniyoruz”
 
Muş Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü bünyesinde açılan Hasta Kabul İşlemleri Kursuna katılan Muş Devlet Hastanesi çalışanlarından Çağlar Tanrıverdi, kursa katılma sebebini anlatarak, kursta iletişim, otomasyon ve diğer konularla ilgili bilgiler öğrendiklerini söyledi. Tanrıverdi: “Lisans mezunuyum. Muş´ta oturuyorum ve Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü bünyesinde açılan Hasta Kabul İşlemleri Kursunu katılmaktayım. Hasta Kabul Kursuna gelmemin sebebi sağlık sektöründe çalışıyor olmam ve buna empati duymamdır. Kursumuzun amacı iletişim ve otomasyon bilgisini ve tıbbı dokümantasyonun nasıl yapıldığını öğrenmemizdir. Bu kurslarda yoğun bir katılım gösteriyoruz” diye belirtti.
 
“Sıkıntılarımızı Burada Çözmeye Çalışıyoruz”
 
Hasta Kabul İşlemleri Kursuna katılan Muş Devlet Hastanesi çalışanlarından Behçet Şentürk ise, hastanede karşılaştıkları sıkıntıların giderilmesi konusunda kursta verilen bilgiler sayesinde giderdiklerini ifade etti. Şentürk: “Daha çok hasta kabul eğitimleri görüyoruz. İnsanlar arasında etkili iletişim ve hastaların kabullerinin nasıl yapıldığı ve hasta dosyalarının arşivlenmesi konusunda hocalarımız bize eğitimler veriyor. Yaklaşık 12 yıldır Muş Devlet Hastanesi´nde çalışmaktayım. Hasta Kabul İşlemleri Kayıt kursunu duyduk ve kursa kayıt yaptık. Hastanedeki sıkıntılarımızı burada çözmeye çalışıyoruz. Burada bizlere bu imkanı sağlayan herkese teşekkür ederiz” ifadesini kullandı.
 

 
Bu içerik 487 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrikadan Çıkıyor 40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrik.. Muş´ta üretilen outdoor spor giyimi, Dünya´nın dört bir tarafına ihraç edilirken..
0 yorum Gündem - 16.3.2018
CAMİ İNŞAATI YARDIM BEKLİYOR CAMİ İNŞAATI YARDIM BEKLİYOR.. Muratpaşa Mahallesinde yapılan ve Maddi imkânsızlıklardan dolayı yarım kalan Azi..
0 yorum Gündem - 16.3.2018
Kayseri den Muş'a Destek Kayseri den Muş'a Destek.. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., Muş’un merkeze bağlı Bağlar İmam Hatip ..
0 yorum Gündem - 15.3.2018