Bu İçeriği Paylaş
19 Haziran 2017 Pazartesi

MEZUNİYET TÖRENİ DÜZENLENDİ

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) 2016-2017 eğitim öğretim yılının mezuniyet töreni yapıldı.


Muş Alparslan Üniversitesi´nde genel mezuniyet töreni büyük bir katılım ile kutlandı. MŞÜ Kongre ve Kültür Merkezi´nde düzenlenen mezuniyet töreni programına, Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve eşi Nilüfer Polat, Garnizon Komutanı Piyade Albay Cem Karoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay İsmail Şahin, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdüllatif Tüzer ve Prof. Dr. İbrahim Erdoğan, üniversitenin akademik ve idari personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını üniversiteyi birincilikle bitiren Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümü öğrencisi Seval Karasu yaptı. Muş Alparslan Üniversitesi´nde okumaktan büyük bir gurur duyduğunu ifade eden Karasu, başka şehirlerde başka bölümlerde de okuma imkanının olduğunu ancak Muş Alparslan Üniversitesinde okumayı tercih ettiğini söyledi.
 
"Bizler Bu Yuvada Aldığımız Eğitim Sayesinde Vâkıf Olduk"
 
Büyük bir üniversitenin bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu belirten Karasu, hocalarının kendilerine erdem ve değer yüklü bir hayat sürmenin anahtarı olan doğru bilgiye erişmenin yöntemlerini öğrenmeyi öğrettiğini söyledi. Karasu, konuşmasında “Mübarek Ramazan ayına denk gelen bu mutlu günde bizleri yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkürlerimi sunuyorum. Başka şehirleri tercih edebilir, başka bölümlerde okuyabilirdim; ancak ben, memleketim Muş´ta öğrenim görmeyi tercih ettim. İyi ki bu tercihte bulunmuşum. Üniversitemle, okulumla, hocalarımla, üniversitemizin çalışanlarıyla ve öğrenci arkadaşlarımla kocaman bir ailenin üyesi oldum ve bununla her zaman gurur duydum. Üniversitemiz bizlere, içimizdeki potansiyeli açığa çıkartacak, bireysel yeteneklerimizi geliştirecek ve insanlık ailesinin hayırlı bir ferdi olmayı mümkün kılacak sayısız fırsat sundu. Hocalarımız bizlere, erdem ve değer yüklü bir hayat sürmenin anahtarı olan doğru bilgiye erişmenin yöntemlerini, yani öğrenmeyi öğretti. Fedakârlık ve hoşgörünün, adap ve ahlakın teorik ilkelerine ve pratik örneklerine, bizler bu yuvada aldığımız eğitim sayesinde vâkıf olduk” dedi.
 
“Bir Çocuğun Dünyaya Gelişi Anne-Babası, İçin Göz Aydınlığıdır”
 
Karasu´nun konuşmasından sonra bir konuşma yapan MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Akıl, irade ve eylem üçlüsünün insan davranışlarını belirlediğini söyledi. Rektör Polat, konuşmasında “Akıl, irade ve eylem üçlüsünün insan davranışlarını belirlediği kadim zamanlardan beri atalarımız ve bizler, varoluşumuzun gerçek anlamını arayıp bulmak telaşındayız. Bu arayışın her bir insan için eşit derecede endişe ve umut kaynağı bir motivasyon unsuru olduğunun sanırım hepimiz farkındayız. Esasen bizi diri tutan bu kaynak, her toplumun ilerlemesi için zorunlu olan erdemli hayat arayışıdır. Erdemli hayat, hayatın değerini fark etmekle başlayan uzun ve çileli bir yolculuk tecrübesidir. Bundan olsa gerek erdemli hayatın ilk ışığı olan bir çocuğun dünyaya gelişi; anne-babası, ailesi, ülkesi ve dünya için göz aydınlığıdır. Her çocuk umut yüklü bir yarın muştusu, her genç güvenle bakabileceğimiz bir gelecek müjdesidir. Erdemli hayat, her şeyden önce bir adanmışlık öyküsüdür. Kendisini yüksek değerlere adamış olanlar, hayatlarını anlamlı kılmış olan şanslı insanlardır. Mutlak hakikatin son kitabı Kuran, yüksek değerlerden oluşan erdemli hayatı “güzel bir söz, değerli bir kelam” olarak tanımlar. Güzel söz, hepimizin kendisinden sonrası için bıraktığı bir yâd-ı cemil, ardıllarımızın bizim için dile getirdikleri bir kelam-ı nefistir. “Görmüyor musun, Allah nasıl bir misal verdi? Makul ve meşrunun hâkim olduğu, rezilettense faziletin tercih edildiği, vicdanlarda mâkes bulan doğru, sağlıklı, hayırlı bir güzel söz; kökleri sımsıkı yere tutunmuş, gıdasını tertemiz topraktan alan, gövdesi üzerine sapasağlam doğrulmuş, dalları göğe uzanan, diri mi diri bir ağaca benzer. Kendisini var edip yerden bitiren Rabbinin koyduğu yasalara uygun olarak o ağaçtan her mevsim ürün devşirilir. (Değişmeyen gerçeği) düşünüp dersler çıkarsınlar diye Allah insanlara (işte böyle) misaller verir” dedi.
 
“Yeryüzünde Vicdan Sahibi Bir Sesin Egemen Olması İçin Çok Çalışınız!”
 
Değişen dünyanın farkına varamayanların değişmeyen dünyaları ile birlikte tarihin çöplüğüne atılacağını belirten Rektör Polat, İnsanlığın hayrına olan her değişimin aklen makul, dinen meşru olduğunu söyledi. Rektör Polat, konuşmasının devamında: “Kıymetli öğrencilerim! Değişen dünyanın farkına varamayanlar değişmeyen dünyaları ile birlikte tarihin çöplüğüne atılırlar. İnsanlığın hayrına olan her değişim aklen makul, dinen meşrudur. “Evreni anlamaya insanoğlunun gücü yetmez” diyen ilkel dönem anlayışlarının yerini bugün “kâinatın özü benim ve ben bu kâinatı anlamak ve imar etmek için yaratılmışım” diyen düşünce almıştır. “İnsan neyin iyi ya da kötü olacağını bilemez” diyen kadim düşüncedense “insanın iyi ya da kötü hakkında doğruya en yakın görüşü tespit edebilecek mekanizmalarla donatıldığı” düşüncesini artık benimsiyoruz. Düne kadar birey devlet için yaşarken bugün devlet ancak bireyin varlığına anlam kattığında saygın kalabilmektedir. Eğitimde ezberciliğini ve tekrarın yerini bugün analitik ve özgün düşünce almıştır. Gerçekte bu yöntemlerin her biri tarihin her döneminde eskiyen ve yeni kalan düşüncelerin tekil tezahür biçimlerinden ibarettir.. Fikirler de böyledir. O sebeple gençler, köhnemiş kafaların tedavülden kalkmış fikirlerinin demagogları değil, kendileri gibi genç kalan fikirlerin samimi takipçileri olmalıdırlar. Bilgi, taşıması hiç de kolay olmayan azim mesuliyettir. Mesuliyet, insandaki hüzün ve mutluluk duygularının en önemli belirleyicisi olup bu karara hükmedilen mahkeme salonu vicdandır. İnsan için en büyük ceza vicdan azabı olduğu gibi en büyük mutluluk da vicdan rahatlığıdır. Mutluluk, kafanızı yastığa koyduğunuz anda ritmik atan kalp atışlarınızı dinlerken dünyanın en tatlı uykusuna dalıp gidivermenizdir. Vicdan, içimizde yaşayan, bizi bizden iyi tanıyan, yanlışımızı hiç çekinmeden yüzümüze söyleyen gerçek dostumuzdur. Vicdan, cahilin hiç tanımadığı hâkim, âlimin hatırından hiç çıkarmadığı hakemdir. Bugünden sonra sizler eğitim aldığınız alanların vicdanlıları olarak büyük bir mesuliyet yüklendiniz. Mütehassısı olduğunuz alanlarda yapacağınız bilinçli yanlışlar, sizi hem kendi iç dünyanızda hem de ma´şeri vicdanda hâkiminiz ve hakeminiz karşısında mahkûm edecek, yaptıklarınızı vicdansızlık olarak damgalayacaktır. Yeryüzünde vicdan sahibi bir sesin egemen olması için lütfen çok çalışınız!” ifadelerine yer verdi.
 
“Bundan Sonra Keyfiyeti Üzerinden Takdir Edilen Bir Hayatınız Olacak”
 
Öğrencilere aileleri konusunda da uyarılarda bulunan Rektör Polat, ailelerinin kıymetini bilmeleri konusunda nasihatlerde bulundu. Rektör Polat, konuşmasının devamında: “Sevgili öğrenciler! Ailelerinizin kıymetini biliniz; çünkü onlar rahat uyumanız için uykularından oldular; siz aç yatmayasınız diye çoğu zaman boş mideyle uyudular. Sınavda başarılı olamadınız, sakladıkları gözyaşları ile babalarınız ağladı. Yavuklunuza kavuşamadınız, acısını anneleriniz çekti. Suçunuzu sizin yerinize tokat yiyen kardeşiniz üstlendi. Canınız dondurma çektiğinde o günkü harçlığını size ablanız verdi. Hiçbir anne-baba evladı işsiz-güçsüz, evsiz-barksız, mutsuz-umutsuz, amaçsız-idealsiz yaşasın istemez. Onların kıymetini bilmek, daha duyarlı olmak, daha fazla çalışmak ve daha iyi iyi yerlere gelmek gibi hepsi de nihayetinde sizin faydanıza olan işleri yapmakla mümkün; lütfen onları üzmeyiniz! Sevgili kardeşlerim, geçen yıl mezuniyet töreninde ifade ettiğim şu cümlelerle sözlerime son vermek istiyorum! Hocalarınız olarak bizler, verdiğimiz notlarla belki de sizleri üzdük; eksik bıraktığımız bazı hizmetler sebebiyle belki de sükût-ü hayale uğradınız. Her dara düştüğünüzde yanınızda olamadık; belki sizleri Türkiye´nin en donanımlı dersliklerinde okutamadık; ancak şuna emin olabilirsiniz ki elimizden gelenin en iyisini yapmak için samimiyetle, ivazsız-garazsız çalıştık. Kurulduğu günden bu yana Muş Alparslan Üniversitesine emek veren her akademisyen her idareci her hizmetli her güvenlikçi, görünen ya da görünmeyen her kahraman, siz çok daha fazla kazanımlar elde edin diye çok çalıştı. Bizler sizlere her zaman yüreğimizi açtık ve kendi hayatlarımızdan fedakârlık ederken sizin için hiçbir fedakârlıktan kaçınmadık. Bundan sonraki hayatınızda hangi makam ve mevkide olursanız olunuz; alnınız açık, başınız dik şekilde Muş Alparslan Üniversitesi mezunu olduğunuzu ifade ediniz. Bugüne kadar yaşadıklarınızı yaşadınız, gördüklerinizi gördünüz. Hatalar yaptınız, telafisi çoğu zaman mümkündü. Ertelediniz, yetiştirilmesi söz konusuydu. Aç kaldınız, umursamayabildiniz. Üzüldünüz, unutabildiniz. Üzdünüz, affedildiniz. Ancak bundan sonra hata yapma şansınız yok denecek kadar az. Ertelemeler geçmişte kaldı. Affetmeniz de affedilmeniz kadar güç. Düne kadar tüm sorunlarınızı elle tutabiliyor, parayla değerlendirebiliyor, bir kararınızla bir dünya kurup ikinci bir kararınızla o dünyayı yıkabiliyordunuz. Ancak unutmayınız ki hayatı değerli kılan, hayatla kurduğunuz mahiyet ilişkisidir. Bundan sonra keyfiyeti üzerinden takdir edilen bir hayatınız olacak. Bir insan yetiştirebilecek misiniz? Bir insan ki, yüzlerce yıl sonra bile adı anıldığında herkes ayağa kalksın. Bir eser üretebilecek misiniz? Bir eser ki aradan asırlar da geçse ilim adamları onu referans vermeden bir başka eser kaleme almaya cesaret edemesin. Umutlarla geldiğiniz bu güzel yuvadan umutlarla yarınlara uçurduğumuz genç kardeşlerim! Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz! Hoşça gidiniz, sefalar bulunuz! Allah´a emanet olunuz!" dedi.
 
Mezuniyet Kütüğüne Plaka Çakıldı
 
Rektör Polat´ın konuşmasından sonra üniversite genelinde dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından diploma, plaket ve hediye takdim edildi. Mezuniyet töreni daha sonra üniversiteyi birincilikle bitiren Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümü öğrencisi Seval Karasu´nun mezuniyet kütüğüne plaka çakması ve çekilen toplu hatıra fotoğrafı ile sona erdi.
 

 
Bu içerik 311 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018