Bu İçeriği Paylaş
19 Haziran 2017 Pazartesi

VERGİ AFFI 30 HAZİRAN’DA SONA ERİYOR

Belediye Başkanı Feyat Asya, vergi affında müracaatların devam ettiğini borcu bulunan vatandaşların bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini söyledi.


7020 Sayılı Kanun kapsamındaki vergi affının 30 Haziran 2017 Cuma günü mesai bitiminde son bulacağını belirten Belediye Başkanı Feyat Asya, vergi affından yararlanmak isteyen mükelleflerin bir an önce müracaat etmeleri gerektiğini belirtti.
Muş Belediyesi, 27 Mayıs 2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7020 sayılı Kanun’ çerçevesinde su, emlak, çevre temizlik, ilan ve reklam, eğlence vergi borçlarının yeniden yapılandırmaya devam ediyor.
Belediye Başkanı Feyat Asya, vergi affı ile ilgili mükelleflere çağrıda bulunarak bu ayın sonuna kadar yapılandırmadan faydalanmaları uyarısında bulundu.
Başkan Asya, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “7020 sayılı yasa ile ilgili tebliğin yayınlanmasının ardından Muş Belediyesi olarak Bilgi Yönetim sistemimizde gerekli güncellemeyi yaparak müracaatları almaya başladık. Bu süre içerisinde vatandaşlarımızın vergi affından haberdar etmek için her türlü iletişim kanallarını kullandık. Kullanmaya devam ediyoruz. Belediyemize borcu bulunan vatandaşlarımızın bu fırsatı kaçırmaması lazım. Emlak, ilan ve reklam, çevre ve temizlik vergisi, harçlar ve ücretler, katı atık toplama ve bertaraf ücreti, su ve atık su alacakları kapsamında Belediyemize borcu olan vatandaşlarımız bu kanundan yararlanabilecek. Kanundan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın Haziran ayı sonuna kadar Belediyemize başvurmaları gerekiyor. Vatandaşlarımız borçlarını peşin ya da 6, 9, 12, 18 taksitle ödeyebilecek” dedi.
Yapılandırmanın kaçınılmaz bir fırsat olduğunu dile getiren Başkan Asya, “31 Mart 2017 tarihinden önceki dönemlere ait vergi, ceza, resim ve harçların yapılandırılmasını içeren 7020 sayılı Kanun çerçevesinde, vergi ve borçlara ilişkin vergi zıyaı cezası ve uygulanan gecikme zammı siliniyor. 31 Mart 2017 itibariyle gecikmiş borçlara Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranında güncelleme yapılacak. Belediyeye borcu olan vatandaşlardan isteyenlerin peşin, isteyenin taksitli ödeme yapabileceği uygulama kapsamındaki peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan yüzde 50 indirim yapılacak. Vatandaşlar yeniden yapılandırma kapsamında 6 ila 18 ay arasında değişen taksitlerle de ödeme yapılabilecek. Peşin ya da taksitli ödeme tercihinin verilecek dilekçede vatandaş tarafından belirtilmesi gerekiyor. Anapara artı yurt içi ÜFE'ye göre hesaplanan tutar, 6 taksit için (1,045), 9 taksit için (1,083), 12 taksit için (1,105), 18 taksit için (1,15) katsayısı ile çarpılacak. İlk taksit ödeme süresi 30 Haziran 2017 tarihi mesai saati bitiminde sona erecek. Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden ilk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, bir takvim yılında ikiden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksitlerin geç ödeme zammıyla birlikte son taksiti izleyen ayın sonuna kadar da ödenmemesi halinde, kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek” ifadelerini kullandı.
 

 
Bu içerik 444 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018