Bu İçeriği Paylaş
12 Ağustos 2017 Cumartesi

CHP Okulların imam hatiplere dönüştürlemesi ile ilgi soru önergesi verdi

CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, son günlerde Muş ve Bölgenin gündeminde olan okulların İmam hatiplere dönüştürülmesine ilişkin yazılı soru önergesi verdi.


CHP’li Baydar Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yazılı olarak yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verildi;
 
“Hemen hemen her gün yazılı ve görsel medyada, okulların imam hatip ortaokullarına ve imam hatip liselerine dönüştürüldüğü; öğrencilerin ve velilerin bu dönüştürmelerden rahatsızlık duyarak hak aramak için mücadele içerisinde olduklarına dair haberler yer almaktadır.
 
Muş ilimiz başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde de birçok merkezi ve tarihi okulların imam hatibe dönüştürüldüğü; Anadolu ve fen liselerinde kontenjanların düşürülüp öğrencilerin imam hatip okullarına gitmek zorunda bırakıldığı kamuoyunda konuşulmaktadır.
 
Bu çerçevede;
 
1- Muş ili sınırları içerisinde, isim isim belirtmek üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı hangi okullarımız imam hatip ortaokuluna ya da imam hatip lisesine dönüştürülmüştür? Bu dönüşümler gerçekleştirilirken herhangi bir altyapı çalışması yapılmış mıdır? Yapılmışsa sonuçları ne olmuştur? Okullar imam hatip ortaokullarına ya da liselerine dönüştürülmeden önce öğrenci velilerinden herhangi bir görüş alınmış mıdır? Hangi ihtiyaca göre bu okullar imam hatibe dönüştürülmüştür?
 
2- Doğu ve Güneydoğu illerimizdeki hangi okullar imam hatip ortaokuluna ve liselerine dönüştürülmüştür?
 
3- Türkiye genelinde kaç okul imam hatip ortaokulu ya da lisesine çevrilmiştir?
 
4- Söz konusu okulların imam hatip ortaokulu ve liselerine dönüştürülmesinin altında “dindar ve kindar nesil yaratmak” anlayışı mı yatmaktadır?”
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Muş İl Başkanı İsmail Adanur ise, “Muş İlinde yaklaşık 450 öğrencinin TEOG haricinde boşta kaldığını ve kayıt yapamadıkları gözlemleniyor. İlimizde Eğitim anlamında büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Yetkilileri bu sıkıntılara biran önce çözüm bulması gerekmektedir. Yaklaşık 450 öğrenci şuan kayıt için okul aramakta. 21. Yüzyılda kayıt için okul bulamayan öğrencilerimiz var. Eskiden öğrenciler 350 - 400 puanla Anadolu liselerine yerleşirken bugün açıkta kalıp açık liselere müracaat etmek zorunda kalıyorlar. Bizler bu şekilde eğitimde nasıl yükseleceğiz çok merak ediyorum?” dedi.
 

 
Bu içerik 345 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrikadan Çıkıyor 40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrik.. Muş´ta üretilen outdoor spor giyimi, Dünya´nın dört bir tarafına ihraç edilirken..
0 yorum Gündem - 16.3.2018
CAMİ İNŞAATI YARDIM BEKLİYOR CAMİ İNŞAATI YARDIM BEKLİYOR.. Muratpaşa Mahallesinde yapılan ve Maddi imkânsızlıklardan dolayı yarım kalan Azi..
0 yorum Gündem - 16.3.2018
Kayseri den Muş'a Destek Kayseri den Muş'a Destek.. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., Muş’un merkeze bağlı Bağlar İmam Hatip ..
0 yorum Gündem - 15.3.2018