Bu İçeriği Paylaş
9 Mayıs 2017 Salı

Burası Afrika değil Muş

Muş’un Serinova beldesinde meraya götürülen büyükbaş hayvanlar, köprü olmadığı için Murat Nehri'ni yüzerek geçiyor...


Muş Merkeze bağlı Serinova beldesinin meralarının bulunduğu bölgeden geçen Murat Nehri'nin üzerinde köprü olmaması vatandaşları çaresiz bıraktı. Hayvan sahipleri, Murat nehrinden sürülerini geçirirken, ortaya çıkan görüntüler ise Afrika’yı andırıyor.
Nehirde zorlu yolculuk Muş’un Serinova beldesinde meraya otlamaya götürülen büyükbaş hayvan, köprü olmadığı için Murat Nehri’ni çobanlarla birlikte yüzerek karşıya geçiyor. İneklerin bu zorlu yolculuğu sabah meraya giderken ve akşam dönerken yaşadığını söyleyen sürü sahibi Gökhan Güven, "belde ile mera arasında köprü olmadığı için büyükbaş hayvanlar yaklaşık 70 metreyi yüzmek zorunda kalıyor. Bu mevsimde su da buz gibi" dedi.
Merkeze 26 kilometre uzaklıktaki Serinova beldesi halkının tek isteği bir köprüye sahip olmak. Murat Nehri’nin belde ile merayı birbirinden ayırdığını belirten sürü sahibi Gökhan Güven, suda boğulma korkusu yüzünden köyde küçükbaş hayvan beslemediklerini söyledi. Yaklaşık 110 yıllık yerleşim yeri olan beldelerine devletin köprü yapacağı hayali ile yaşadıklarını kaydeden sürü sahibi Gökhan Güven şunları anlattı:
"Bizim tek isteğimiz hayvanlarımızın geçebileceği bir köprünün olması. Sabah meraya giden büyükbaş hayvanlarımız Murat Nehri’nin azgın suyunu aşmaya çalışıyor. Bazen boğulan ya da kıyıda çamura saplanıp sakatlanan oluyor. Köylünün tek geçim kaynağı olan inekler, akşam dönüşte aynı sıkıntıyı bir daha yaşıyor” dedi.
Sudan geçen hayvanların bazı hastalıklarından da korunduğunu dile getiren Güven, bu sayede verimin de arttığını sözlerine ekledi.HABER49
 
 

 
Bu içerik 482 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018