Bu İçeriği Paylaş
9 Mayıs 2017 Salı

Burası Afrika değil Muş

Muş’un Serinova beldesinde meraya götürülen büyükbaş hayvanlar, köprü olmadığı için Murat Nehri'ni yüzerek geçiyor...


Muş Merkeze bağlı Serinova beldesinin meralarının bulunduğu bölgeden geçen Murat Nehri'nin üzerinde köprü olmaması vatandaşları çaresiz bıraktı. Hayvan sahipleri, Murat nehrinden sürülerini geçirirken, ortaya çıkan görüntüler ise Afrika’yı andırıyor.
Nehirde zorlu yolculuk Muş’un Serinova beldesinde meraya otlamaya götürülen büyükbaş hayvan, köprü olmadığı için Murat Nehri’ni çobanlarla birlikte yüzerek karşıya geçiyor. İneklerin bu zorlu yolculuğu sabah meraya giderken ve akşam dönerken yaşadığını söyleyen sürü sahibi Gökhan Güven, "belde ile mera arasında köprü olmadığı için büyükbaş hayvanlar yaklaşık 70 metreyi yüzmek zorunda kalıyor. Bu mevsimde su da buz gibi" dedi.
Merkeze 26 kilometre uzaklıktaki Serinova beldesi halkının tek isteği bir köprüye sahip olmak. Murat Nehri’nin belde ile merayı birbirinden ayırdığını belirten sürü sahibi Gökhan Güven, suda boğulma korkusu yüzünden köyde küçükbaş hayvan beslemediklerini söyledi. Yaklaşık 110 yıllık yerleşim yeri olan beldelerine devletin köprü yapacağı hayali ile yaşadıklarını kaydeden sürü sahibi Gökhan Güven şunları anlattı:
"Bizim tek isteğimiz hayvanlarımızın geçebileceği bir köprünün olması. Sabah meraya giden büyükbaş hayvanlarımız Murat Nehri’nin azgın suyunu aşmaya çalışıyor. Bazen boğulan ya da kıyıda çamura saplanıp sakatlanan oluyor. Köylünün tek geçim kaynağı olan inekler, akşam dönüşte aynı sıkıntıyı bir daha yaşıyor” dedi.
Sudan geçen hayvanların bazı hastalıklarından da korunduğunu dile getiren Güven, bu sayede verimin de arttığını sözlerine ekledi.HABER49
 
 

 
Bu içerik 456 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrikadan Çıkıyor 40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrik.. Muş´ta üretilen outdoor spor giyimi, Dünya´nın dört bir tarafına ihraç edilirken..
0 yorum Gündem - 16.3.2018
CAMİ İNŞAATI YARDIM BEKLİYOR CAMİ İNŞAATI YARDIM BEKLİYOR.. Muratpaşa Mahallesinde yapılan ve Maddi imkânsızlıklardan dolayı yarım kalan Azi..
0 yorum Gündem - 16.3.2018
Kayseri den Muş'a Destek Kayseri den Muş'a Destek.. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., Muş’un merkeze bağlı Bağlar İmam Hatip ..
0 yorum Gündem - 15.3.2018