Bu İçeriği Paylaş
19 Mayıs 2017 Cuma

Otomasyon çalışanları sıkıntılarını dile getirdi

Muş Devlet hastanesi otomasyon çalışanları, Hasta ve Hasta yakınlarının Otomasyon çalışanlarına hoş görü ile yaklaşması gerektiğini, böylece performanslarının daha da artacağını söylediler.


 Muş Devlet hastanesi otomasyon çalışanlarından Serkan Güresmer Devlet Hastanesi Otomasyon personelleri olarak yaptıkları işlerin bir hayli zor olduğunu, her gün yüzlerce hasta ve hasta yakınları ile ilgilendiklerini söylerken çoğu zamanda zor durumda kaldıklarını söyledi. Güresmer, İnsan sağlığının; zamanında ve doğru tanı, iyi bakım gibi hizmetlere bağlı olması ve bu hizmetlerin yerine getirilmesinde hastadan toplanan verilerin büyük önem taşıması bilgisayar kullanımı gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Hastaneler sahip oldukları şartlar içerisinde teknolojik uygulamalardan kaynaklanan sorunlar ve gelecekteki beklentiler konusunda değerlendirmelerini iyi yapmalıdırlar.
 
Hastane işletmelerinde hekimler dışında hastayla doğrudan iletişime giren ve hastanın bakım ve tedavisine katkıda bulunan, Tıbbi Sekreter ve Görevlilerin, hasta haklarına yönelik tutumlarının. Hastanelerde hasta şikâyetleri için özel birimler olması gerektiği; Hasta hakları konusunda hizmet içi eğitime ihtiyaç olduğu; Sağlık çalışanlarının varlık nedenlerinin hastalar olduğu; Tıbbi müdahale öncesi hastanın rızasını almak gerektiği, gibi konularda yüksek tutum düzeyine sahip oldukları görülmektedir. Özellikle hasta hakları konusunda hizmet içi eğitim ihtiyacının farkında olunması sevindiricidir., Hastaya gerekli özeni gösterme; Hastanın özel durumlarını dikkate alma; Hastaların sorularını önemli ve gerekli bularak cevap verme; Hastaların eşitlik ve adalete uygun şekilde sağlık hizmetinden faydalanmalarını sağlama; Hasta agresif olsa bile hastaya agresif davranmama konularında düşük tutum düzeyine sahip olmaları ise düşündürücüdür. Sağlık çalışanlarının eğitim düzeyinin, meslekte çalışma süresinin ve okuduğu genel kültür kitabı sayısının artmasının, hasta hakları konusundaki tutum düzeyini olumlu etkilemesi gelecek acısından ümit verici kabul edilebilir.
Bu bağlamda işleyişlerin ve görevlerin sorumluluğu ışığında hasta ve hasta yakınlarının Muş Devlet Hasta hanesi işlevselliğinde çalışan otomasyon ve diğer görevlilere yaklaşım, tutum ve davranışlar konusunda ciddi zaafların olduğu konusu ilimizin kanayan yaralarındandır. Hasta ve hasta yakınlarının fiziki müdahaleleri şiddet söylemleri çalışanların moral ve motivasyonuna ciddi etki ederken insanlık onuruna hakaret vari yaklaşımlar konuyu farklı boyutlara taşımaktadır. İnsan psikolojisi yaratılış gereği farklı mizaç ve karakterler de olsa ’da yöre halkının konuya bakış açısı bazı noktalarda ortaktır. Otomasyon olarak işlev gören personele kimi kesimlerin yaklaşımları çelişkilidir, yapılan hizmetlerin halkın içinden yetişen evlatlarını ortak bir kültürün evlatları olarak kucaklaması gerekli hoş görüyü göstermesi hizmet işleyişi ve toplum için önemli mesafeler kat etmekte yararlı olacaktır. Çalışanların hastalara yaklaşımı konularında yeterli gayreti gösterdiği öz verili davranma konularında hassasiyetleri bazı kesimlerce hoş karşılanmasa ’da küçük geleneksel illerin birde adamcıldık noktası, siyasi baskılar otomasyon çalışanlarını sıkıntılara sokmaktadır. Kamusal alan sıkıntıları çalışan arkadaşların işleyişlerine bazı zamanlarda sıkıntılar yaşatsa ’da asgari ücretle geçinen çoğu evli geç dinamik bir kesim toplumun haksız eleştirilerine maruz kalmakta yakışıksız söylemler ithaf edilmektedir. Ortalama hasta sayısının maksimum olduğu ilimizde çoğu zaman hastalara hizmet babında gerekli özveri sağlanmasa ’da otomasyon ve diğer çalışanlar olarak bu hizmetin altından kalkınması yolunda taşın altına elini sokmakta geri durmamıştır. Halkın öz verili yaklaşımları çalışanlara yol gösterimi onları eleştirirken ödüllendirmeyi borç bilmeleri toplumun öz orumluluğundadır. Çalışan otomasyon ve diğer personellerinde halka yaklaşımları daha Makul ve anlayış doğrultusunda gayret etmeleri bir nebze ’de olsa insancıl bir hoşgörü ve memnuniyet kazandırmakta önemlidir.Fırat Demir -  HABER49
 

 
Bu içerik 912 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018