Bu İçeriği Paylaş
2 Ağustos 2017 Çarşamba

HÜDA PAR il teşkilatı çiftçileri tarlada ziyaret etti

HÜDA PAR Muş İl Başkanı partilerinin Tarım ve Hayvancılık komisyonuyla beraber çiftçileri tarlada ziyaret ederek çiftçilerin sıkıntılarını dinledi


HÜDA PAR Muş İl Teşkilatı il genelinde köy, esnaf ve çiftçi ziyaretlerine devam ederken, HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan, partilerinin Tarım ve Hayvancılık komisyonuyla beraber çiftçileri tarlada ziyaret ederek arazide incelemede bulundu ve çiftçilerin sıkıntılarını dinledi.
Merkeze bağlı Bağlar köyünü ziyaret eden Çağlayan ve beraberindeki heyet, halkının genel olarak uğraştığı lahana tarlalarında incelemelerde bulunarak sıkıntılarının çözümü noktasında ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.
Lahana tarlalarında çeşitli hastalıkların baş gösterdiğini ve Tarım İl Müdürlüğünün duruma sessiz kaldığını belirten çiftçiler ise, tarım mühendislerinin arazide inceleme yapmalarını talep ederek yaşadıkları sıkıntılara çözüm istediler.
Çağlayan arazide yaptığı açıklamada, çiftçinin yaşadığı çeşitli sıkıntılara değinerek, dinledikleri sıkıntıları yetkili mercilere ileteceklerini ve durumun takipçisi olacaklarını söyledi.
Çağlayan, "Biz bu gün Tarım ve Hayvancılık Komisyonumuzla beraber Muş merkez Bağlar köyünü ziyaret ettik. Bu köy halkı genel olarak lahanacılık ile uğraşıyor. Bölgeye kıyasla baktığımızda bu köyde yetiştirilen lahana kaliteli bir lahanadır. Çiftçilerimizin burada yaşadıkları bazı sıkıntılar vardır. Özellikle arazinin çoraklaşması noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Sürekli aynı ürün yetiştirildiği için artık verim alınamadığı ve toprakta çeşitli hastalıkların başladığı söyleniliyor. Bunun dışında çiftçimizin temel sorunlarından biriside ürettikleri lahanayı pazarlamama sıkıntısıdır. Bunun için Tarım İl Müdürlüğünün buna el atıp bir kooperatifleştirme ile çiftçiye yardımcı olunmasını istiyorlar. Genel itibariyle ürün yetiştiriciliğinde maliyetlerin çok yüksek olduğu malumdur. Bu çiftçilerimiz de aynı sorunları yaşıyor. Sulama ve yakıt konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Dönemimizde tarım işleri zirai makinelerle yapıldığı için bunlar çiftçimize yük oluyor. Devletten talepleri var. Devletinde kazanması için çiftçiye bazı kolaylıkların sağlanmasını istiyorlar. Bizde bugün geldik çiftçinin sıkıntılarını ve taleplerini dinledik. Bu şekilde bu tespitlerimizi yetkililere iletiyoruz. HÜDA PAR İl Teşkilatı olarak biz her zaman çiftçimizin yanında olacağız. Onları destekleyip sorunlarına ortak olamaya çalışacağız" İfadelerini kullandı.HABER49
 
 

 
Bu içerik 232 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrikadan Çıkıyor 40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrik.. Muş´ta üretilen outdoor spor giyimi, Dünya´nın dört bir tarafına ihraç edilirken..
0 yorum Gündem - 16.3.2018
CAMİ İNŞAATI YARDIM BEKLİYOR CAMİ İNŞAATI YARDIM BEKLİYOR.. Muratpaşa Mahallesinde yapılan ve Maddi imkânsızlıklardan dolayı yarım kalan Azi..
0 yorum Gündem - 16.3.2018
Kayseri den Muş'a Destek Kayseri den Muş'a Destek.. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., Muş’un merkeze bağlı Bağlar İmam Hatip ..
0 yorum Gündem - 15.3.2018