Bu İçeriği Paylaş
30 Ekim 2016 Pazar

Türk Dağcılığını Dünya Standartlarına Çıkaracağız

Dağcılık Federasyonu Başkan Adayı Başar: "Türk Dağcılığını Dünya Standartlarına Çıkaracağız"


Türkiye Dağcılık Federasyonu seçimlerinde başkan adayı olan Doç.Dr. Ersan Başar seçim çalışmalarını sürdürüyor.
 
Başar düzenlediği toplantılar da Türk dağcılığına yenilikçi bir bakış açısı getirmek istediklerini belirtti ve vizyoner federasyon ile sürdürülebilir hedefleri olduğunu anlattı.
 
Dağcılık Federasyonu'nun son on yılı ciddi bir düşme eğiliminde olduğunu dile getiren Başar, "Dünyadaki dağcılık ile aramızda makas açıldı. Biz ilk olarak Tük dağcılığını dünya standartlarında bir formata çekmek istiyoruz. Daha sonra ikinci aşamada; coğrafyası, fiziki şartları, turizm alanları ve dağları ile Türkiye'yi bütün avrupa için çok önemli bir bölge haline getirmek istiyoruz. Bu dağları dünyaya tanıtarak dağcılık aktiviteleri merkezi haline getirmek ve etkin sporcular, etkin tırmanış alanları oluşturmak istiyoruz. Ilk olarak dünya seviyesine gelmek, ondan sonraki aşamada da Türkiye'yi dünya dağcıları için çekim noktası haline getirmek hedefindeyiz" şeklinde konuştu.
 
Türkiye gibi bu kadar çok dağcılık aktivitesinin olduğu bir ülkede dağcılık federasyonunun yaptığı faliyetlerin dünya ortlamasının çok altında olduğuna dikkat çeken Doç.Dr. Ersan Başar; "Bugün biz sekiz bin metrelik tırmanışları ya da teknik duvar tırmanışlarını buzul tırmanışlarını konuşmamız gerekirken çok daha temel konuları konuşuyoruz mesele burada. Dağcılık sadece federasyonda yapılmıyor. Dağcılık sporu kulüplerde yapılıyor. Çok iyi kulüplerimiz çok iyi sporcularımız var ama Türkiye'nin ortalamasının yükseltilmesi gerekiyor çünkü Dünyadda yapılan dağcılığın seviyesi çok yukarlarda ve biz son dönemlerde bu seviyenin çok alında kaldık. Biz Türk dağcılarının dünyanın her yerine tırmanır, teknik tırmanışlar yani seviyesi teknik olarak yüksek olan bölgelerde tırmanış yapmasını hedefliyoruz" dedi.
 
"Dağcılık sporu sadece Alpinizim değil" diyen Federasyon Başkan adayı Başar konuşmalarını şöyle tamamladı: "Dağcılık; spor tırmanış, dağ kayağı, buz tırmanışı, dağ koşusu ve kanyoning gibi yeni branşların da eklenerek daha geniş kitlelere yayılan doğa sporlarının hepsini içine alan bir şekle gelmesi gerekiyor. Bunun için de alt branşlarda özellikle dağ koşusu ve kanyoning gibi branşların çok etkin bir şekilde sporcu bulacağını tahmin ediyoruz
 

 
Bu içerik 475 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
Muş'ta Erbakan Vakfı Açılışı Yapıldı Muş'ta Erbakan Vakfı Açılışı Yapıld.. Erbakan Vakfı Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, merhum Başbakanlardan Necmettin E..
0 yorum Gündem - 14.10.2017
MUŞ UĞUR LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE, YENİ SINAV SİSTEMİ ANLATILDI MUŞ UĞUR LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE, YENİ.. YÖK, 2017-2018 eğitim-öğretim yılından başlamak üzere üniversite giriş sınavında..
0 yorum Gündem - 14.10.2017
Merdiven Boşluğuna Düşen İşçi Kurtarıldı Merdiven Boşluğuna Düşen İşçi Kurta.. Muş'un Varto ilçesinde inşaatı devam eden Özel Hareket Şubesine ait binasının me..
0 yorum Gündem - 13.10.2017