Bu İçeriği Paylaş
31 Ağustos 2016 Çarşamba

Özel okul teşvik başvurular 2 Eylül’e kadar

Özel Muş Uğur Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, devlet teşvikinden yararlanmak isteyen veliler için dikkat etmeleri gereken hususlara dikkat çekti


Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2016-2017 eğitim yılında özel okul öğrencilerine vereceği teşvik için başvurular 2 Eylül’e kadar süreceği belirtildi.
Eğitim öğretim desteği programı çerçevesinde Temel Liselerde okumak isteyen 24000 öğrenciye 3440 TL eğitim öğretim desteği verileceğini belirten Özel Muş Uğur Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, veliler için detaylı açıklamalarda bulundu.
Özel okul teşvik programında nereye başvurmaları gerektiğini açıklayan Can, “8. Sınıfı bitiren öğrenciler: Merkezi tercih ve yerleştirme sistemine başvurmuş olanlar, herhangi bir özel okula da aday kayıt yaptırmış olsalar bile, yerleştirme sonuçlarının ilanını beklemeleri gerekiyor. Merkezi tercih ve yerleştirmeye başvurmayıp herhangi bir özel okula kayıt yaptırmış olanlar ise e-okul sisteminde aday kayıt olarak görüldüklerinden teşvik başvurularını mezun oldukları okula yapmaları gerekiyor.
 
ÖZEL OKUL TEŞVİĞİ KİMLER ALABİLİR- YARARLANABİLİR?
Özel okula kayıt yaptıran, giden ve özel okulda yüzde 51’in altında burslu okuyanlar faydalanabiliyor. Başarı durumu, disiplin cezası almamış olması, ailenin aylık geliri gibi faktörler teşvik verilecek öğrenciyi belirlemede etkili olacak. Düşük gelirli ailelerin çocuklarına daha fazla puan verilecek. Teşvik alacak öğrencilerin kasım ve şubatta teşvik bedelinin yüzde 35’i, haziranda ise yüzde 30’u okullara ödenecek.
9. Sınıfa kayıt olanlar veya kayıt şartına sahip olanlar, Resmi/Özel ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okullarının (Liseler) ara sınıflarına kayıtlı olanlar, Geçen yıl bir özel okulda olduğu için başvuruda bulunamayanlar, Geçen yıl başvuru yaptığı halde destek alamamış olanlar, Geçen yıl destek almış olsa bile 1, 5. ve 9. sınıfa geçenler (Kademe atlayanlar).
 
ÖZEL OKUL TEŞVİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER
İl, Ulusal veya uluslararası yarışmalarda alına derecelerle ilgili (birinci, ikinci, üçüncü belgeler), Öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait (2015 yılı Mayıs-Haziran- Temmuz aylarından birine ait) gelir durumlarını gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi veya kurumlardan alınacak belge, Varsa ekteki “Kira Gelir Taahhütnamesi” formunun doldurulması ve teslimi, Öğrencinin diğer kardeşlerinin öğrenim durumunu gösteren belge veya üniversitede okumaya hak kazandığını gösteren belge, Şehit veya gazi yakınlığı varsa belgesi ve Ailede %50’nin üzerinde varsa özür grubu belgesi” ifadelerini kullandı.
 

 
Bu içerik 949 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018