Bu İçeriği Paylaş
2 Ekim 2017 Pazartesi

Muş şeker fabrikasında üretim başladı

Bu yıl 45 bin ton kristal şeker, 14 bin ton melas ve 90 bin ton yaş küspe üretimi hedefleniyor.


Kentin tek sanayi kuruluşu olan şeker fabrikası, 2017-2018 sezonuna başladı. Geçtiğimiz hafta pancar alım sezonunun başladığı fabrikada, 3 vardiyalı olarak çalışılıyor. Üretimle ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Şeker İş Sendikası Muş Şube Başkanı Maşallah Demir, pancar alım kampanyasının 25 Eylül 2017 günü başladığını hatırlattı. Bu yıl 440 bin ton pancar alacaklarını ve bunun 60 bin tonunun Ağrı’ya gönderileceğini ifade eden Maşallah Demir, "Burada işleyeceğimiz pancar 310-320 bin ton civarında civarında olacak. Bunun karşılığında yaklaşık 45 bin ton kristal şeker elde edeceğiz. Bunun yanında 14 bin ton melas, 80-90 bin ton yaş küspe çiftçimize vereceğiz" dedi.
 
Fabrikada tek sıkıntılarının geçici işçi sıkıntısı olduğunu dile getiren Maşallah Demir, "Kendi bünyemizde yetiştirmiş olduğumuz muvakkatlarımızın bir kısmı kadroya alınıyordu. Ama özelleştirme konusu gündeme geldikten bu yana kadroya alım olmadı. Bizim tek sıkıntımız kalifiye eleman. Şu anda üç vardiyalı çalışıyoruz. Burada üretim aksamasın diye işçilerimiz tüm gücüyle çalışıyor" diye konuştu.
 
Fabrikanın Muş’a katma değerinin 80-90 milyon lira olduğunu kaydeden Demir konuşmasında, "Muş’un tek sanayi kuruluşu olan şeker fabrikamıza hepimizin sahip çıkması gerekir. Çiftçilerimizden tek isteğimiz, temiz, çamursuz ve baş kesimi dikkatli yapılmış pancar teslim etmeleridir. Bu sayede fabrikamızın verimi de artmış olacaktır" ifadelerini kullandı.
 
 
 

 
Bu içerik 102 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
"Kudüs’ün dinimiz için manevi önemi.. CHP Muş il başkanı İsmail Adanur ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in b..
0 yorum Gündem - 8.12.2017
Muş Kudüs için tek yürek oldu Muş Kudüs için tek yürek oldu.. Muş il merkezi ile Malazgirt ve Varto ilçelerinde ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başk..
0 yorum Gündem - 8.12.2017
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muş'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muş'ta.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleş..
0 yorum Gündem - 8.12.2017