Bu İçeriği Paylaş
23 Haziran 2015 Salı

Bulakçıbaşı tecrübelerini kaleme aldı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin tarihi ve kültürü araştıran Emre Yener Bulakçıbaşı, bölgedeki araştırmalarını ve tecrübelerini kaleme alıyor.


Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Sanatçısı ve Yöre Uzmanı Hemşerimiz Emre Yener Bulakçıbaşı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin Tarihini ve Kültürünü araştırıp kitap haline getiriyor.
Emre Yener Bulakçıbaşı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki araştırmaların devam ettiğini ifade ederek, tanınırlık, bilinirlik ve farkındalık duyularının güçlendirilmesi ve en önemlisi milli birlik ve kardeşlik projesine katkı sağlanması amaçlandığını söyledi.
Genç yaşına rağmen yıllarca Resmi yöre tarihçiliği, kültürel iki alanda resmi bilirkişilik ve yıllarca turizm rehberliği yapan Bulakçıbaşı’nın hazırlayacağı kitap ilk etapta Türkçe olarak basılacak. Daha sonra Kürtçe, İngilizce ve Ermenice’ye çevrilecek. Muş Folklor’ ünde de önemli çalışmalara imza atan ve en zor şartlarda bile ilk ve tek Türkiye şampiyonasını ilimize getiren Bulakçıbaşı, Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Sanatçısı ve Yöre Uzmanı olduktan sonra da Bölgenin tarihini ve kültürünü kitaplaştırıyor.
Üzerinde çalıştığım konular bölge Etnoarkeolojisi, Etnoğrafya terimleri sözcüğü, Kürt, Ermeni, Çerkes, Çeçen, Arap halk masalları üzerine incelemeler yaptığını ifade eden Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Sanatçısı ve Yöre Uzmanı Hemşerimiz Emre Yener Bulakçıbaşı, bu seride yayınlayacağım ilk kitabımı doğup büyüdüğüm memleketim Muş ve Muş’un en kadim ailelerinden olan Bulakçıbaşı ailesine armağanım olsun…
Çalışmaları hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Sanatçısı ve Yöre Uzmanı Hemşerimiz Emre Yener Bulakçıbaşı, “Bir kaç yıldır uzun araştırmalarla üzerinde çalıştığım siyasi sınırlar çizildikten itibaren Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi diye adlandırılmış olan fakat halkımızın coğrafik ve kültürel anlamda Kürtçe ve Ermenice isimlerle belirlediği bölgeler (Botan, Serhed, Dersim, Garzan, Müküs, Hoyut, Daron, Gaspar vs.) hakkında lokal olarak 93 bölge 113 alan çalışmam oldu. Bu çalışmalar yukarıda kısmen sıraladığım bölge ve yörelerde yaşamış toplulukların etnik yapıları tarihleri dil ve tavır yapıları müzik ve dans ölçü, ritm, enstrüman ve makam derlemelerini yapıp aralarındaki farklılıkları analiz eden daha önce denenmemiş çalışmalardır. Folklor; halk kültürü demektir halk dansları veya halk müziği folklorun içindeki alt dallardır!!Bu alanlarla ilgili çalışmalarımın bir kısmını kitap haline getirdim ve Doğu Güneydoğu Anadolu yörelerini bir seri halinde çıkaracağım kitabımın ilkini memleketim olan Muş (daron) yerli ve kırsal yerleşkeleri halk kültürü ve etnik boylarını geçmişten günümüze ele alan başlıklar halinde ilerde hemşerilerime iyi bir kaynak olması ve memleketime faydası bulunması temennisiyle sunacağım… Ayrıca memleketimizin kendi alanımla ilgili bakanlık ve TRT de herhangi bir repertuarı yokken, geçtiğimiz sezon bölgesel tarih dans ve müziklerimizi tek tek Kültür Bakanlığı ve TRT repertuarına eğitimleri bizzat tarafımdan verilerek Muş kültürüne dair 22 motif eklenip sergilendi repertuara kaydedildi. Bu sezonda büyük bir hızla doğu ve güneydoğu Anadolu’nun diğer illerini kültür ve turizm bakanlığına yine bizzat eğitimleri tarafımdan verilerek tescillenmektedir… Emek verildiğinde hiçbir zaman boşa çıkmıyor. Olmaz diye bir şey yok.” sözlerini ifade etti.HABER49
 
 

 
Bu içerik 2542 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018