Bu İçeriği Paylaş
25 Ocak 2017 Çarşamba

İlimiz adım adım tekstil kenti olma yolunda

2009 yılında beri Muş´ta faaliyetlerine devam eden ve 450 kişinin istihdam edildiği Borco Tekstil atölyesi üretim yapmaya devam ediyor.


Eski tekel depolarında faaliyetlerini sürdüren Barco Tekstil atölyesi, ürettiği ürünlerinin neredeyse tamamını yurtdışına ihraç ediyor. 450 kişinin istihdam edildiği firmada, tüm spor dallarının kıyafetlerinin üretimini yaptığını ifade eden BarCo Tekstil atölyesi sahibi Metin Akaydın, ürünlerini Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini söyledi. Muş´ta tekstil alanında faaliyetlerini profesyonel spor giyim üzerine yaptıklarını kaydeden Akaydın: “Muş´ta tekstil alanında faaliyetlerimiz profesyonel spor giyim üzerine çalışıyoruz. 2009 tarihinden bu yana ilimizde faaliyetlerimiz devam etmekte. Ekonomik olarak da yılda 15 milyon TL Muş ilimize katkıda bulunuyoruz. İstihdam sayımız 450 olarak devam ediyoruz. Üretimimizin % 50´sini Muş ilimizde % 50´sini ise İstanbul´da üretiyoruz. Eğer bizlere bu konuda yer desteğinde bulunulursa verilen % 50 kapasitemizi İstanbul´da, üretimde % 50 kapasitemizin kalanını ise aşamalı olarak burada istihdam olarak arttırabiliriz. Ürünlerimizin %90´nı ihracat olarak üretiyoruz. Bu dünyada marka yapmış firmalardır. Bu kanal ile dünyanın her yerinde ürünlerimiz satılmaktadır. Ayrıca yurtiçi çeşitli spor kulüplerine üretim yapıyoruz. Muş´ta tekstilin ilk kurucuları olmamıza rağmen bugün itibari ile ilimizde büyüklü küçüklü 15 firma vardır. İlimiz adım adım tekstil kenti olma yolundadır” dedi.
“Muş´ta Dünya Markaları Dikiliyor”
Türkiye´nin en küçük illerinden olan ve en çok işsizin bulunduğu ilimizde, dünya markalarının dikiminin yapıldığını kaydeden Akaydın, tekstil atölyelerinin 25 ülkeye ihraç edilen dünyaca ünlü markaların fason işlerini yaptığını belirtti. Akaydın: “Biz işletme olarak spor giyim üzerine aktif spor, hazır giyim üzerine çalışıyoruz. 2009´dan beri çalışıyoruz. Bölgemizde ve Muş ilimizde faaliyet gösteriyoruz. 2009´da 52 kişiyle başladık, şuan ise 450´e yakın istihdamımız bulunmakta ve önümüzdeki zamanlarda hedefimiz daha da yükselmek ve gün geçtikçe hedeflerimizi ve kapasitemizi yükselterek daha iyi başarılara ilerliyoruz. Burada profesyonel giyim, hazır giyim üzerine üretim yapıyoruz. Üretimimizin yüzde 90´nı ihracat yapıyoruz Avrupa´ya gönderiyoruz. Dünyanın her yerine gitmekte olan dünya markalarına üretim yapıyoruz. Dünyaca marka olmuş firmalara üretim yapıyoruz. Bu firmalar kanalıyla dünyanın her tarafına elit kesimde ürünlerimiz satılmaktadır. Merkezi idarenin sağlamış olduğu katkıların aynısını yerel idarelerden de görmek istiyoruz. Merkezi idarelerin bu kadar gayret ve çabasını yerel idarelerde de bekliyoruz. Bizim söylemek istediklerimiz hep şu; kuşku ve endişe var. Bölge itibari ile güvenlik sıkıntıları ve benzer sıkıntılar, ön koşul olarak görmekteyiz” diye kaydetti.
“Ön Plana Çıkan Kuşku ve Endişeleri Yaşamadık, Görmedik”
2009´dan burada faaliyet gösterdiklerini ve bu zamana kadar ön plana çıkan kuşku ve endişelerin hiçbirini yaşamadıklarını söyleyen Akaydın, konuşmasına şöyle devam etti: “2009´dan beri burada faaliyet göstermekteyiz. 2009´dan bu zamana kadar kuşku ve endişe ön plana çıkan kuşku ve endişelerin hiç birisini yaşamadık ve görmedik. Yani söylemek istediğim bizim sektöre bu şekilde bir yansıma olmadı. Evet, böyle bir sıkıntı söyleniyor, ortada bu şekilde duyumlar alınıyor ama biz bunun canlı örnekleriyiz ve bugüne kadar böyle bir sıkıntı yaşamadık. Şuan yatırımcılara ve bu bölgeye gelmek isteyen yatırımcılara tavsiyemiz olabilir. Bugün buralar bakir bir bölgedir. Eğer biz buralarda bir adım bile ilerlediysek az veya çok da olsa bir başarı gösterdiysek bakir bölge avantajlarını kullanarak başarı sağladık. Burada kalifiye eleman desteğini, İş Kur alanıyla alınan kalifiye eleman yetiştirerek ve bakir olan bölgenin bakir avantajları ile büyük bir başarı sağlamış bulunmaktayız” ifadelerine yer verdi.
“3 Yıldır Atölyede Çalışıyorum”
Tekstil atölyesinde 3 yıldır çalışan işçilerden Fikret Zeren, atölyede, eşofman takımlarının yanı sıra, mont, tişört, tayt ve diğer giyim ürünlerinin dikimini yaparak, ürünlerin genellikle yurtdışına ihracat ettiklerini söyledi. Zeren:Burada ünlü markalara alt ve üst eşofman grubunun dikimini yapıyoruz. Burada 3 yıldır çalışıyorum. Fabrikada üretilen diğer çeşitlerimiz ise, mont, tişört, tayt ve diğer giyim ürünlerini dikiyoruz. Dikilen ürünler genellikle yurtdışına ihraç ediliyor” dedi.
“Burada Çok Kişi İstihdam Ediliyor”
Tekstil atölyesinde çalışan diğer gençler ise açılacak olan yeni atölyeler ile birçok kişinin işsizlik sorununun çözüleceğini söyleyerek, şunları aktardı: Fabrikada çalışan diğer çalışanlar ise: “Biz burada dünyaca ünlü markaların dikimini yapıyoruz. Diktiğimiz bu dünyaca ünlü markaları Avrupa´daki firmalara ihraç ediyoruz. Burada 400 kişi istihdam ediliyor. Burada yapıştırmalı tişört, şort, mont, tayt ve diğer giyim malzemeleri üretiliyor” diye belirtti.
 

 
Bu içerik 1813 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrikadan Çıkıyor 40 Ülkenin Outdoor Giyimi Bu Fabrik.. Muş´ta üretilen outdoor spor giyimi, Dünya´nın dört bir tarafına ihraç edilirken..
0 yorum Gündem - 16.3.2018
CAMİ İNŞAATI YARDIM BEKLİYOR CAMİ İNŞAATI YARDIM BEKLİYOR.. Muratpaşa Mahallesinde yapılan ve Maddi imkânsızlıklardan dolayı yarım kalan Azi..
0 yorum Gündem - 16.3.2018
Kayseri den Muş'a Destek Kayseri den Muş'a Destek.. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş., Muş’un merkeze bağlı Bağlar İmam Hatip ..
0 yorum Gündem - 15.3.2018