Bu İçeriği Paylaş
12 Ekim 2015 Pazartesi

CHP seçim startı verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş Milletvekili adayları, İl Başkanlığında düzenledikleri basın toplantısıyla seçim startı verdi.


CHP Muş 1. Sıra Milletvekili Adayı Mustafa Fırat, gazetecilere açıklamalarda bulunarak, Cumhuriyet Halk Partisi olarak Muş’un kaderini kıracaklarını ve değiştireceklerine vurgu yaptı.
Milletvekili Adayı Mustafa Fırat, “Biz inşallah Cumhuriyet Halk Partisi olarak Muş’un bu kaderini kıracağız ve değiştireceğiz diye düşünüyorum. Fakat ekonomiden, işsizlikten önce Muş’un temel sorunu bence çözüm sürecinin yarattığı boşluklar ve çözüm sürecinin, hükümetin çözüm sürecinden çark etmiş olmasının bölge insanını soktuğu bu şantaj, tehdit ve baskı ortamının yarattığı gerilim. Biz elbette yurttaşlarımızın bölgede gerilim ortamında baskı, şiddet ve şantajlar karşı karşıya kalarak oy kullanmasını demokratik bulmuyoruz. Bu doğru bir yöntem değil.7 Haziran’da çıkan tabloyu tekrar etmemek üzerine, malüküle edilmiş bir seçim ortamındayız. Malüküle edilmiş bir seçim ortamında elbette iktidarın baskısı giderek halkın tepesinde ağır bir balyoza dönüşmüş gibi. Biz bu balyozu kaldıracağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bölgenin temel sorunu olan çözüm sürecine ilişkin daha doğru bir ifade ile Kürt sorunu çözümü konusunda Cumhuriyet Halk Partisi’nin temel yaklaşımlarını, çözüm perspektiflerini ortaya koyacağız. Ben bugün bu sebeple buradayım” dedi.
FIRAT: ÇÖZÜM SÜRECİNE KATKI SUNMAK İÇİN ADAYIM
Cumhuriyet Halk Partisi bu seçim beyannamesinde Kürt sorununu nasıl çözeceğini, hangi araçlar ile çözeceğini ve Kürt sorununu çözerken hangi perspektifle soruna yaklaşacağını net ve açık bir biçimde ortaya koymuştur diyen CHP Muş Milletvekili Adayı Mustafa Fırat, “Bu sebeple Cumhuriyet Halk Partisi’nde siyaset yapıyorum ve Cumhuriyet Halk Partisinin Kürt sorununun çözümü noktasında ortaya koyduğu perspektifi, çözüm önerilerini tabi ki, bu memleketin bir yurttaşı ve bu memleketin bir çocuğu olarak, bir tek reçete olarak çözüm reçetesi olarak bulduğum için canı gönülden bu süreci Cumhuriyet Halk Partisi içinde katkı sunmaya ve bunu anlatmaya çalışıyoruz. Kürt sorunu yüz yılı aşkın bir sorundur. Tabi Cumhuriyetin kuruluşundan bu tarafa bir takım süreçler yaşayarak, belli bir çizgiye kadar ulaşmış durumda.2013 yılında Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır’daki nevruz açıklaması tabi Türk toplumunun bütün kesimleri için çok umut verici oldu. Burada Türkler ile Kürtlerin bin yıllık kardeşliğinden bahsederek, misakı milli vurgusu yapılıyordu. Misakı milli vurgusu tabi ki bizler için önemli bir vurgudur. Türkler ile Kürtlerin kardeşliğini tesis eden bir vurgudur. Sayspiko anlaşması ile Türkler ve Kürtlerin kardeşliği küresel sermaye tarafından hançerlendi. Bunu sayın cumhurbaşkanımız o zaman başbakandı derleyip toparlaya bilir mi umuduyla baktık bu proje gerçekte hayata geçirilebilir mi diye umduk ama ne yazık ki yine kendilerinin de haklı ifadesi ile burada şunu söyleyeyim politika yapmak demek mutlaka iktidarı eleştirmek demek değil. Onun olumlu taraflarını görmek mualifetin görevlerinden biride budur. Kürt sorununu çözme noktasında, Kürtlere aldatmadan, Kürtlerin kanı üzerinden siyaset yapmadan gerçekten Kürtlerin demokratik hak ve özgürlüklerini onlara verebilecek, bu hak ve özgürlükleri hayata geçirebilecek alternatif siyasal bir parti var mıdır? Burada bunu sorgulamamız gerekir. Gerçekten sorunu çözebilecek, soruna bütün duyarlığı ile eğilip toplumu rahatlatabilecek tek bir siyasi parti kaldı ne yazık ki, Akp bu süreci heba ettikten sonra ve 7 Haziran’da toplumun HDP’ye verdiği ‘Türkiyeleş’ mesajını HDP’ninberdheva etmesinden sonra bir tek parti kaldı. O da Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Cumhuriyet Halk Partisi bu seçim beyannamesinde Kürt sorununu nasıl çözeceğini, hangi araçlar ile çözeceğini ve Kürt sorununu çözerken hangi perspektifle soruna yaklaşacağını net ve açık bir biçimde ortaya koymuştur” sçzlerini iafede etti.HABER49
 
 

 
Bu içerik 1404 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018