Bu İçeriği Paylaş
5 Haziran 2017 Pazartesi

TANDIR MESLEĞİNDE RAMAZAN BEREKETİ

Unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan tandırcılık mesleği Malazgirt´te yaşatılmaya çalışılırken Ramazan Ayıyla birlikte tandır siparişlerinde gözle görür artış olduğu görüldü


Unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan tandırcılık mesleği Malazgirt´te yaşatılmaya çalışılırken Ramazan Ayıyla birlikte tandır siparişlerinde gözle görür artış olduğu görüldü
 
 
 
Malazgirt´te gelişen teknolojiye inat hala yapılmaya devam eden tandırın ustalarından Hakim Yıldız, geçen aylara oranla Ramazan Ayı başladığından beri çok fazla sipariş aldıklarını söyleyerek, “Tahmin ediyorum ki halk Ramazan Ayında tandır ekmeği yemek istiyor dedi.
 
İş imkanlarının sınırlılığı dolayısıyla bu coğrafyanın bölge halkına çiftçilik dışında çok az iş imkanı sunduğunu dile getiren tandır ustası Hakim Yıldız, yazın burada çiftçilik yaptığını kışın herhangi bir iş yapamadığından dolayı bu işe yöneldiğini dile getirerek,´´ yaşadığımız coğrafya bölge halkına çok az iş imkanı sağlıyor yazın çalışıp kazandığımız parayı oturup yaza kadar tüketiyorduk bu döngü çoğu insan gibi beni de çeşitli arayışlara yöneltti ve bir arkadaşımla bu işi yapmaya başladık. Maliyetin neredeyse sıfır olduğu ama buna karşın fiziken çalışmanın, yoruculuğun çok fazla olduğu bir iş ama bir şeyler üretmek güzel´´ şeklinde konuştu.
 
“BİRKAÇ GÜNDÜR DAHA FAZLA SİPARİŞ ALIYORUM”
 
Yaz aylarının tarlada çalışarak, kışın ise kahvehanede ya da şehir dışında, gurbette geçtiğini dile getiren Yıldız bu meslekle birlikte kışında çalıştığını ve hem de gurbete gerek duymadığını söyleyerek, ‘´Bu işten önce genelde kışın ya kahvehanelerde zaman öldürerek ya da gurbette evimden uzak geçiyordu ama bu işle birlikte kışın da evimdeyim ve çalışabiliyorum. Bu işi yalnız yapmıyorum eşim ve çocuklarımdan da yardım alıyorum bu durumda beni mutlu ediyor. Tandır yapımının ilk aşamasından satış aşamasına kadar eşim ve çocuklarım bana yardım ediyor. Getirdiğimiz toprağın içeri taşınma aşamasından harman haline getirilip tandıra son şeklini verme aşamasına kadar çocuklarım ve eşimle birlikte hareket ediyoruz bu durum beni fazlasıyla mutlu edip işimi daha fazla sahiplenmeme sebep oluyor. Bu işe başladığım zaman bu kadar ilgi alacağını beklemiyordum açıkçası ama baktım ki kışında çalışıyorum hatta birkaç gündür daha fazla sipariş alıyorum Ramazan bereketi dedikleri bu olsa gerek” dedi. Hayat şartlarının olumsuzluğu ve maddi imkanların azlığı beni maliyeti az bir iş aramaya yöneltti daha sonra bir arkadaşımla birlikte bu işi yapma fikri aklımıza geldi diyen Yıldız, maliyet çok az şehir dışından getirdiğimiz toprağı burada samanla karıştırıp harman haline getirdikten sonra bir gün bekletiyoruz sonraki gün suyunu çektikten sonra elde ettiğimiz çamuru alıp tandır haline getiriyoruz bedenen çok yorulsak da yaptığımız işin zevkli tarafları var toprakla uğraşmak stresi aldığı gibi bir şeyler üretmekte güzel bir iş” ifadelerini kullandı.
 
“RAMAZAN BEREKETİYLE GELDİ”
 
Bu mesleğe başlamadan önce iş yapıp yapamayacağı konusunda tereddütte olduğunu ama çok güzel sonuçlar aldığını söyleyen Hakim Yıldız, “Ramazan Ayından sonra da inşallah işlerimiz bu şekilde devam eder görüyorsunuz şu an elimde kaç tandır var yapıyorum ama yetiştiremiyorum. Ramazan Ayı bereketiyle geldi. Malazgirt´te bu işi yapan birkaç kişi vardı bu sebeple bu işe başladığımda acaba iş yapabilir miyim diye tereddüt vardı içimde ama geldiğim noktada siparişlerin hızına yetişemiyorum böyle giderse yanıma çalışmak için birini almak zorunda kalacağım. Eskiye oranla tandır fazla kullanılmıyor çoğu kişi hazır ekmek alıyor fakat buna rağmen hala birilerinin tandır aldığını görmek beni çok mutlu ediyor. Belli bir yaşın üzerindeki kişilerin çocukluğu bu tandırların etrafında geçmiştir bu açıdan çoğu kişi için nostalji işlevi görüyor” şeklinde konuştu.
 

 
Bu içerik 361 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018