Bu İçeriği Paylaş
1 Ağustos 2014 Cuma

Halkoyunlarına Sahip Çıkalım

Halkoyunları Büyükler Türkiye birinciliğini Muş’a kazandıran Halkoyunları Eğitmeni Mükremin Köse, halkoyunlarına gereken önemin verilmediğini belirterek çalışmalarını sadece kurum bünyesinde sürdürmek zorunda kaldıklarını söyledi


 Muş’ta halkoyunlarının giderek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirten Halkoyunları Eğitmeni Mükremin Köse, sadece Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyetlerin yapıldığını söyledi.
Yöreye ait onlarca çeşitli oyunların olduğunu ve ne yazık ki toplumun duyarsız kaldığını ifade eden Köse, “Türkiye Halkoyunları Şampiyonu olan Muş Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi daha öncede belirttiğimiz gibi beklediği ilgiyi göremiyor. Yöresel giysileri ve yöreye has oyunları ile adeta göz dolduran ekibimiz kurum bünyesinde çalışmalarına devam ediyor. Bizim temennimiz sadece kurumun değil daha çok özelde ilgi görmesidir. Muş yöresi oyunlarının değer almasını istiyoruz. Bu tür desteklemelerle yöresel oyunlarımız daha da önem kazanacaktır. Buna da inanıyoruz” dedi.
Muş Halkoyunun gerek folklorik gerekse yöresel giyimi ile göz kamaştırdığını ve yarışmalarda aldığı derecelerle kendini ispatladığını belirten Halkoyunları Eğitmeni Mükremin Köse, çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. Türkiye Şampiyonasına tekrardan hazırlandıklarını vurgulayan Köse, şunları söyledi: “Kısa sürede folklor çalışmalarına başlayan folklor ekibimizin başarısı sevinçle karşılanmıştır. Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan folklor çalışmalarına ekibimizle hazırlıklarımıza ara vermeden iddialı olarak devam edeceğiz.”
Halkoyunları ekiplerinin sadece yarışmalarla sınırlı olmayıp sosyal faaliyetlerde de bulunacağını kaydeden Halkoyunları Eğitmeni Köse, “Bundan sonra da folklor ekibimiz folklor çalışmalarının sadece yarışma amaçlı olmadığını sosyal açıdan gençlerin kendilerini ifade etmelerini, geliştirmek yönünden de önemli kazanımlar sağladığını ve sosyal faaliyetlerden de geri kalmayacak, ekibim de ki arkadaşları kutluyorum. Önümüzdeki günlerde yapılacak folklor yarışma ve gösterilerinde de yerini alacaklardır” şeklinde konuştu.

 
Bu içerik 1815 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018