Bu İçeriği Paylaş
01 Ağustos 2014 Cuma

Halkoyunlarına Sahip Çıkalım

Halkoyunları Büyükler Türkiye birinciliğini Muş’a kazandıran Halkoyunları Eğitmeni Mükremin Köse, halkoyunlarına gereken önemin verilmediğini belirterek çalışmalarını sadece kurum bünyesinde sürdürmek zorunda kaldıklarını söyledi


 Muş’ta halkoyunlarının giderek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirten Halkoyunları Eğitmeni Mükremin Köse, sadece Halk Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyetlerin yapıldığını söyledi.
Yöreye ait onlarca çeşitli oyunların olduğunu ve ne yazık ki toplumun duyarsız kaldığını ifade eden Köse, “Türkiye Halkoyunları Şampiyonu olan Muş Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi daha öncede belirttiğimiz gibi beklediği ilgiyi göremiyor. Yöresel giysileri ve yöreye has oyunları ile adeta göz dolduran ekibimiz kurum bünyesinde çalışmalarına devam ediyor. Bizim temennimiz sadece kurumun değil daha çok özelde ilgi görmesidir. Muş yöresi oyunlarının değer almasını istiyoruz. Bu tür desteklemelerle yöresel oyunlarımız daha da önem kazanacaktır. Buna da inanıyoruz” dedi.
Muş Halkoyunun gerek folklorik gerekse yöresel giyimi ile göz kamaştırdığını ve yarışmalarda aldığı derecelerle kendini ispatladığını belirten Halkoyunları Eğitmeni Mükremin Köse, çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. Türkiye Şampiyonasına tekrardan hazırlandıklarını vurgulayan Köse, şunları söyledi: “Kısa sürede folklor çalışmalarına başlayan folklor ekibimizin başarısı sevinçle karşılanmıştır. Önümüzdeki yıllarda yapılacak olan folklor çalışmalarına ekibimizle hazırlıklarımıza ara vermeden iddialı olarak devam edeceğiz.”
Halkoyunları ekiplerinin sadece yarışmalarla sınırlı olmayıp sosyal faaliyetlerde de bulunacağını kaydeden Halkoyunları Eğitmeni Köse, “Bundan sonra da folklor ekibimiz folklor çalışmalarının sadece yarışma amaçlı olmadığını sosyal açıdan gençlerin kendilerini ifade etmelerini, geliştirmek yönünden de önemli kazanımlar sağladığını ve sosyal faaliyetlerden de geri kalmayacak, ekibim de ki arkadaşları kutluyorum. Önümüzdeki günlerde yapılacak folklor yarışma ve gösterilerinde de yerini alacaklardır” şeklinde konuştu.

 
Bu içerik 1479 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Günün Diger Manşetleri
KOM dan  Kaçak Sigara Operasyonu KOM dan Kaçak Sigara Operasyonu.. Muş valiliğinden yapılan açıklamada KOM ekiplerince 6650 paket kaçak sigara ele ..
0 yorum Gündem - 27.07.2017
MİLLETVEKİLİ SAYISI YENİDEN 4'E ÇIKTI MİLLETVEKİLİ SAYISI YENİDEN 4'E ÇIK.. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile TBMM'deki milletvekili sayısı 600'e çıktı, ..
0 yorum Gündem - 27.07.2017
BİNGÖL`ÜN CESEDİ KAPATILAN YATILI OKULDA BULUNDU BİNGÖL`ÜN CESEDİ KAPATILAN YATILI O.. Muş'un Malazgirt ilçesinde 5 gün önce kaybolan lise öğrencisinin cansız bedeni, ..
0 yorum Gündem - 26.07.2017