Bu İçeriği Paylaş
15 Aralık 2014 Pazartesi

Üniversite öğrencilerinden örnek proje

Muş Alpaslan Üniversitesi (MŞÜ) Fen bilgisi öğretmenliği 3 sınıf öğrencileri Öğretim tekniği ve materyal tasarım dersi kapsamında minyatür ekolojik sistem yaparak Muş Alpaslan Üniversitesi’ne kalıcı bir eser bıraktılar.


Projeyi başarılı bir şekilde hayata geçiren Muş Alpaslan Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 3.sınıf öğrencileri Fatıma Şeyda Akar, Zeynep Çakırdım, Hivda Baykiz, Gökan Arca, Mahmut Yılmaz, Şehnaz Kandemir ve Gülistan Sulak projeyi başarılı bir şekilde tamamladıklarını ifade ettiler. Projenin amacına uygun olarak yaptıklarını belirten öğrenciler proje ile ilgili çalışmalarını anlattılar.
Fatıma Şeyda Akar, Zeynep Çakırdım, Hivda Baykiz, Gökan Arca, Mahmut yılmaz, Şehnaz Kandemir ve Gülistan sulak adlı öğrenciler projeşi şöyle anlattılar: “Yapmış olduğumuz Minyatür ekolojik sistem, 2014–2015 eğitim-öğretim yılının Öğretim Tekniği ve Materyal Tasarımı dersi kapsamında gerçek bir ekosistemin nasıl işlediğini gözlemlemek amacıyla tasarlanmıştır. Fanusun ağzı tamamen kapatılarak dışarıdan hava ve suyla teması kesilmiştir. Bitkinin gösterdiği örnek fotosentez mucizesinin örneğidir. Çünkü fanusun içinde bitkinin beslenip büyüyebileceği bir ekosistem ortamı oluşmuştur. Bitki fotosentez yolu ile ürettiği oksijen ve ölen yapraklarından oluşan gübreyle beslenmektedir.
Tek ihtiyacı olan şey de güneş ışığıdır. Dışarıdan sadece ışık alarak madde döngüsünü kendi içerisinde gerçekleştiriyor bu dersi yapım aşamasında bizlerden desteğini esirgemeyen Yrd. Doç. Dr. Adnan Çetin ve Yrd. Doç. Dr. Sedat Bozarı’nın bilimsel katkılarından dolayı teşekkür ederiz.”Fırat Demir / HABER49
 

 
Bu içerik 3688 defa okundu.
 
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
 
Günün Diger Manşetleri
Yönetimden memnun musunuz? Yönetimden memnun musunuz?.. Haber49 Gazetesinin Muş sokaklarında geçtiğimiz hafta başlattığı sokağın nabzı r..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Meydan ranta mı açılıyor? Meydan ranta mı açılıyor?.. Üç yıl önce belediyeye devredilen ve meclis kararıyla kent meydanı yapılması kar..
0 yorum Gündem - 19.4.2018
Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı Muş’ta “ Avukatlar Günü” Kutlandı.. Muş Barosu tarafından Grand Otel’de düzenlenen etkinlik ile “5 Nisan Avukatlar G..
0 yorum Gündem - 19.4.2018